Jezioro Olecko WielkieJezioro Olecko Wielkie

Jezioro poza szlakiem WJM
2 0 7340
powierzchniapowierzchnia
227,30 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
16,70 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
45,20 m
długośćdługość
4,86 km
szerokośćszerokość
1,11 km
linia brzegowalinia brzegowa
10,95 km

Jezioro Oleckie Wielkie opasuje wschodnią granicę miasta i położone jest na wysokości 158 m. n.p.m. Z tym mazurskim akwenem wiąże się wiele ciekawych legend miejskich.

Według niektórych opowieści na dnie jeziora od sierpnia 1914 roku ma spoczywać pancerna kasa miejska, aczkolwiek żaden nurek jak do tej pory nie wpadł na jej trop. Podobnie wygląda sprawa zaginionego samolotu z czasów II wojny światowej. Niemiecki transportowiec z cennym ładunkiem na pokładzie miał tu zatonąć w 1944 roku.

Powierzchnia jeziora to 227 ha. Akwen jest typem sielawowym. Długość w linii północ - południe 4600 m, maksymalna szerokość 1150 m., głębokość max - 45,2 m. Główny basen jeziora sąsiaduje z zabudowaniami Olecka.

Jezioro to jezioro przepływowe w dorzeczu rzeki Lega, która łącząc się z rzeką Jegrznią i Ełk wpada do Biebrzy. Zbiornik jeziorny jest typu rynnowego o stokach stromych z wyjątkiem delty rzeki Legi i najwęższej, południowej, części jeziora (nazywanej Szyjka). Woda o drugiej klasie czystości ze wskazaniem na III. Strona wschodnia jeziora jest zalesiona. Roślinność wynurzona: trzcina pospolita i pałka wąskolistna, tworzy wąski przerywany pas przy brzegach północnej i wschodniej części jeziora.

Roślinność zanurzona zalega miejscami do 5 metrów poniżej lustra wody a największe skupisko występuje powyżej delty cieku Możanka i w najszerszej części jeziora.

Akwen jest bardzo chętnie odwiedzany przez wędkarzy łowiących zimą.

Jezioro Olecko Wielkie - zdjęcie
+ 15 zdjęć
ReklamaA1 - Sailing Machine
ReklamaA2 - system czarterów