jezioro Ołówjezioro Ołów

Jezioro poza szlakiem WJMJezioro objęte strefą ciszy
19 0 13026
powierzchniapowierzchnia
61,40 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
13,00 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
40,00 m
długośćdługość
1,64 km
szerokośćszerokość
0,53 km
linia brzegowalinia brzegowa
3,80 km

Polodowcowe niewielkie jezioro, objęte strefą ciszy znajdujące się na północnych obrzeżach miasta Ryn, malowniczo położone u stóp ryńskiego zamku. To akwen doskonały dla wędkarzy ponieważ znajduje się tu wiele ryb. Akwen posiada słabo rozwiniętą linię brzegową o długości 3800 m, brzegach pagórkowatych, miejscami stromych, otoczonych polami, łąkami, a w północno-wschodniej części lasem.

Jezioro ma kształt owalny, wydłużony w kierunku północno-południowym. Średnia głębokość jeziora wynosi 13 m, natomiast maksymalna sięga 40 m. Południowe brzegi jeziora bezpośrednio sąsiadują z zabudowaniami Rynu. Na jeziorze znajdują się trzy głęboczki, najgłębszy punkt (40,1 m) znajduje się w północnym krańcu zbiornika. W północnej części ten akwen łączy się z Jeziorem Orło, a w południowo-zachodniej znajduje się odpływ do Jeziora Ryńskiego. Co ważne akwen objęty jest strefą ciszy.

Roślinność wynurzona porasta przerywanym pasem prawie całą linie brzegową. Jedynie w części południowej, w okolicy Rynu, zasięg roślinności jest ograniczony. Jezioro jest akwenem atrakcyjnym dla wędkarzy. Występuje tu sielawa, sieja, leszcz, szczupak, okoń, węgorz, lin, płoć. Zbiornik zarybiany jest węgorzem, szczupakiem oraz sielawą. Można tu również spotkać raka pręgowatego oraz kormorany.

Na południowym brzegu akwenu znajduje się miejskie kąpielisko oraz położony na stoku amfiteatr. Wokół jeziora Ołów wiedzie malowniczy szlak o długości 5 km, doskonały zarówno na wędrówki piesze, jak i przejażdżki rowerowe.

ReklamaA1 - Przystań Nautica
ReklamaA2 - Odysseya Yachts