jezioro Oświnjezioro Oświn

Jezioro poza szlakiem WJM
0 0 6034
powierzchniapowierzchnia
360,30 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
0,90 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
3,50 m
długośćdługość
5,34 km
szerokośćszerokość
1,95 km
linia brzegowalinia brzegowa
20,90 km

Oświn, zwane też Jeziorem Siedmiu Wysp, położone na północny zachód od Węgorzewa. Jest jeziorem przepływowym o powierzchni ok. 370 ha, długości 5,3 km, szerokości 2 km i maksymalnej głębokości 3,5 m. Ma kształt zbliżony do podkowy ramionami skierowanej na północ.

Akwen ten należy do zlewni Pregoły, do której wody z jeziora docierają rzeką Oświnką za pośrednictwem Łyny.

Jezioro wraz z otaczającymi je nieużytkami, bagnami i lasami stanowi rezerwat faunistyczny pod nazwą „Rezerwat przyrody Jezioro Siedmiu Wysp”. Znajduje się tuż przy granicy z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej, w najbardziej samotnej części Mazur.

Powierzchnia i głębokość jeziora zależy od sztucznego spiętrzenia wody na Ośwince. W przeszłości poziom wody podnoszony był przez jaz przy młynie wodnym w Kryłowie. Po zniszczeniu tego jazu poziom wody w jeziorze był znacznie obniżony przez około 30 lat. W celu przywrócenia pierwotnego poziomu wody w Oświnie w roku 1993 wybudowano nowy jaz na rzece Ośwince w pobliżu jej wypływu z jeziora.

Ryby występujące w jeziorze: szczupak, certa, sum europejski, sandacz, węgorz, wzdręga, lin, płoć, słonecznica, kiełb, ukleja, krąp, leszcz, karaś pospolity, karaś srebrzysty, ciernik, okoń i jazgarz.

ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina
ReklamaA2 - Nowy Harsz