jezioro Przystańjezioro Przystań

Jezioro na szlaku WJM
1 0 7468
powierzchniapowierzchnia
283 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
11,20 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
40,00 m
długośćdługość
3,00 km
szerokośćszerokość
1,80 m
linia brzegowalinia brzegowa
8,60 km

Jezioro Przystań jest zatoką jeziora Mamry. Co ciekawe, jeziorko to, choć nie oddzielone wyraźnie od Mamr, jest od największego akwenu na Mazurach o wiele głębsze. W większości Mamry mają głębokość nie przekraczającą 10 metrów (najgłębsze miejsce ma 21,2 metra), tymczasem głębokości w Przystani sięgają ponad 40 metrów.

Z jeziorem Przystań łączy się niedokończony Kanał Mazurski. Do Przystani z Węgorzewa prowadzi rowerowy szlak Green Velo (wzdłuż drogi wojewódzkiej 650), jest to odcinek malowniczej Małej Pętli Mamr.

Wielką atrakcją dla doświadczonych nurków jest zatopiony holownik Arabela, który znajduje się na głębokości 33 metrów. Dla początkujących adeptów nurkowania przygotowano podwodny tor przeszkód, będący własnością Mazurskiego Centrum Nurkowego z Giżycka.

Na najdalej na północ wysuniętym brzegu jeziora Przystań, w miejscowości Trygort (tuż przy rondzie i starym wiadukcie kolejowym), znajduje się miejsce obsługi rowerzysty (tzw. MOR). Można tu odpocząć pod wiatą, są ławy, stoły, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablica informacyjna. Rozciąga się stąd wspaniała panorama na jezioro.

Obok w sezonie funkcjonuje niewielka, ale zadbana plaża sołecka z pomostem.

Brzegi tego jeziora są płytkie i piaszczyste, dlatego znajdują się tu popularne plaże i kąpieliska. Inną atrakcją akwenu są bunkry z okresu II wojny światowej, które przyciągają wielu pasjonatów historii.

jezioro Przystań - zdjęcie
+ 23 zdjęć
ReklamaA1 - Rejsy Statkami Faryj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka