Jezioro RajgrodzkieJezioro Rajgrodzkie

Jezioro poza szlakiem WJM
0 0 2020
powierzchniapowierzchnia
211,00 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
17,00 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
52,00 m
długośćdługość
11,70 km
szerokośćszerokość
1,05 km
linia brzegowalinia brzegowa
54,00 km

Jezioro Rajgrodzkie leży na granicy województw: warmińsko-mazurskiego i podlaskiego - na terenie zaliczanym do Pojezierza Ełckiego. Zbiornik w większości mieści się na terenie gminy Rajgród na Podlasiu, a dwie północne zatoki Przepiórka i Jezioro Stackie leżą są już w sąsiednim województwie. W wielu miejscach wysokie brzegi porośnięte są lasem, głównie sosnowym.

Jezioro leży na trasie szlaku wodnego z Olecka do Augustowa, dlatego często na wodach można zobaczyć żeglarzy. Jezioro jest otoczone siecią mniejszych dróg, którymi można dojechać do kilku wsi położonych nad jego brzegami. Jezioro Rajgrodzkie jest dość sporym jeziorem - znajduje się na 18 miejscu listy największych jezior w Polsce. Z jeziora Rajgrodzkiego wypływa rzeka Jegrznia. Dalej płynie kanałem Kuwasy i spływa do torfowiska Czerwone Bagno. Poprzez połączenie wodne przez wiele rzeczek i kanałów, Jezioro Rajgrodzkie należy do wodnego szlaku Olecko - Augustów. Woda należy do III klasy czystości.

Kilka powodów, dla których warto odwiedzić to jezioro:

  • bardzo dobra dostępność
  • bogata oferta noclegowa wokół jeziora
  • wiele ładnych zejść do wody
  • duża ilość wypożyczalni sprzętu wodnego
  • lokalizacja na pojezierzu ełckim
  • sąsiedztwo Biebrzańskiego Parku Narodowego

Jezioro znajduje się poza Mazurami - ze względu atrakcyjność oraz bliskość Krainy Wielkich Jezior Mazurskich zasługuje na publikację na łamach naszej strony. Powierzchnia zbiornika: 211 ha - cały kompleks Jezior Rajgrodzkich wynosi około 1503 ha

Ryby w jeziorze: sielawa, stynka, okoń, płoć, szczupak, ukleja.

Ciekawostka - w skład jeziora Rajgrodzkiego wchodzą także trzy inne zbiorniki: w północno-wschodniej części jest to jezioro Przepiórka, po zachodniej stronie to jezioro Stackie, natomiast w części południowej znajduje się jezioro Czarnowiejskie.

Jezioro Rajgrodzkie - zdjęcie
+ 12 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Nowy Harsz