jezioro Rekątyjezioro Rekąty

Jezioro poza szlakiem WJM
0 0 2445
powierzchniapowierzchnia
53,40 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
2,30 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
5,50 m
długośćdługość
1,30 m
szerokośćszerokość
1,06 km
linia brzegowalinia brzegowa
5,70 km

Jezioro Rekąty położone jest obok miejscowości Stare Juchy, w gminie Stare Juchy. Jezioro ma kształt litery T. Współczynnik rozwoju linii brzegowej wynosi 2,2, co świadczy, że jest ona silnie rozwinięta. Zbiornik należy do płytkich.

Bezpośrednie otoczenie jeziora tworzą lasy, łąki i nieużytki oraz grunty orne i liczna zabudowa rekreacyjna. Jezioro posiada dwa dopływy. Jeden to rzeka Gawlik, doprowadzająca zeutrofizowaną wodę z jeziora Hendzelewo i gminnej oczyszczalni ścieków. Drugi to ciek bez nazwy, płynący przez pola uprawne, łączący jezioro z jeziorem Garbas Duży. Odpływ następuje przez dość szeroki kanał do jeziora Ułówki.

Roślinność wodna wynurzona - występuje trzcina pospolita i pałka wąskolistna, rzadziej sit i tatarak. Z roślin o liściach pływających występują grążel żółty, grzybień biały i rdestnica pływająca. Roślinność zanurzona - dominuje wywłócznik, mniej licznie ramienice, rogatek, moczarka i rdestnica przeszyta.

Podstawowym czynnikiem rzutującym na gospodarkę rybacką zbiornika jest silna eutrofizacja, spowodowana stałym dopływem biogenów. Występujące gatunki ryb: szczupak, węgorz, lin, karaś, okoń, leszcz, płoć, karp, sandacz.

ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Nowy Harsz