Jezioro RekoweJezioro Rekowe

Jezioro poza szlakiem WJM
0 0 1797
powierzchniapowierzchnia
71,50 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
3,30 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
7,90 m
długośćdługość
2,00 km
szerokośćszerokość
0,55 km
linia brzegowalinia brzegowa
5,00 km

Jezioro Rekowe leży w powiecie szczycieńskim, w gminie Jedwabno - na terenie Równiny Mazurskiej. Akwen jest wydłużony z północnego zachodu na wschód. Brzegi dość wysokie, miejscami strome – w  większości porośnięte lasem, tylko od północy polami i łąkami. Dno jest muliste, a sam zbiornik ma mało urozmaiconą linię brzegową. Ławica przybrzeżna jeziora jest szeroka, o łagodnym spadku. W części północnej i wschodniej jest ona miejscami zamulona i grząska, zaś w zachodniej – piaszczysta, o dość twardym podłożu. Umożliwia to nawet przybrzeżne brodzenie.

Roślinność wynurzona jest bardzo rozwinięta i tworzy duże powierzchniowe skupiska, zwłaszcza wzdłuż brzegów oraz w płytkich zatokach zbiornika. Składa się ona z trzciny, sitowia, tataraku i innych roślin wodnych. Roślinność podwodna również jest dość bogata, zwłaszcza w płytszych partiach jeziora.

W środkowej części wschodniego brzegu leży leśniczówka Rekowe, na północny zachód wieś Piduń, na południowym wschodzie Rekownica. Miejsce bardzo spokojne, nie oblegane przez turystów. Niedaleko znajduje się rezerwat przyrody Galwica.

Ryby występujące w jeziorze: szczupak, sandacz, leszcz, lin, płoć, wzdręga, krąp, okoń, węgorz, karaś, ukleja, jazgarz.

Jezioro Rekowe - zdjęcie
+ 4 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Sailing Machine