jezioro Rydzówkajezioro Rydzówka

Jezioro poza szlakiem WJM
1 0 9782
powierzchniapowierzchnia
500 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
6,2 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
16,7 m
długośćdługość
3,5 km
szerokośćszerokość
2,1 km
linia brzegowalinia brzegowa
1,38 km

Rydzówka to niewielkie ale ciekawe jezioro położone w gminie Węgorzewo koło wsi Leśniewo. Akwen to miejsce bytności wielu gatunków ptactwa wodnego i dlatego objęte jest ochroną rezerwatu przyrody. Tu też swój początek bierze tajemniczy Kanał Mazurski.

Powierzchnia jeziora według różnych źródeł waha się od 490,3 ha do 500,0 ha. Średnia głębokość jeziora wynosi 6,2 m. Natomiast głębokość maksymalna to 16,7 m. Wody zaliczone są do III klasy czystości.

Wyspy i półwysep stanowią rezerwat ptactwa wodnobłotnego, a także ptaków zatrzymujących się tu w czasie przelotów. Bytują tu dzikie gęsi (m.in. gęś Suszkina, gęś zbożowa, gęś gęgawa). Na wyspie Długi Ostrów znajduje się kolonia kormoranów i czapli siwej. Czaple gnieżdżą się także na wyspie Mała Kępa. Na jeziorze znajduje się więc rezerwat przyrody Półwysep i Wyspy na Jeziorze Rydzewskim.

W północnej części jeziora Rydzówka bierze swój początek Kanał Mazurski. Jego południowy odcinek biegnący z jeziora Mamry do jeziora Rydzówka nie został ukończony. Zamykają go dwie niedokończone śluzy, których zadaniem miało być wyrównanie 33 metrowej różnicy poziomów wody między wodami jeziora Mamry (115,8 m n.p.m.) i jeziora Rydzówka (ok. 83 m n.p.m.).

Ryby występujące w jeziorze: leszcz, okoń, płoć, sandacz, sieja, szczupak.

ReklamaA1 - port 69
ReklamaA2 - Jeziorak Yacht Club