jezioro Ryńskiejezioro Ryńskie

Jezioro na szlaku WJM
31 0 17543
powierzchniapowierzchnia
670,80 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
13,00 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
20,20 m
długośćdługość
7,10 km
szerokośćszerokość
1,90 km
linia brzegowalinia brzegowa
27,70 km

Jezioro położone przy mieście Ryn, na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Właściwie tworzy jeden akwen wodny z jeziorem Tałty. Granica między zbiornikami jest praktycznie umowna. Wymiary jeziora: ma powierzchnię 6,7 km², długość 7 km, średnią głębokość ok. 13 m z maksymalną głębokością 20,2 m w pobliżu Rynu.

Jezioro posiada bardzo urozmaiconą linie brzegową – liczne zatoczki, cyple i półwyspy, co stanowi sporą atrakcję dla żeglarzy. Akwen otaczają wysokie skarpy z polami uprawnymi oraz zalesione brzegi. Na jeziorze zlokalizowane są trzy wyspy – największa z nich o nazwie „Ptasia Wyspa”, kształtem przypomina fiord. Znajduje się przy wsi Wejdyki. Stanowi rezerwat ptactwa.

Akwen zasilany jest z jeziora Ołów – woda płynie podziemnym tunelem zbudowanym jeszcze przez Krzyżaków. Ma dodatkowo jeszcze sześć dopływów.

Przy brzegu jeziora znajdują się trzy wsie - Rybical, Wejdyki i Mrówki. Zlokalizowane są tu: ekomarina w Rynie (posiada prąd i wodę, może cumować nawet 60 jachtów), trzy ośrodki wczasowe i 9 pól namiotowych. To akwen intensywnie wykorzystywany do celów rekreacyjnych. Przez jezioro prowadzi szlak Żeglugi Mazurskiej. Może dotrzeć w ten sposób do Ruciane- Nidy, Mikołajek, Giżycka oraz Węgorzewa.

Gatunki ryb w jeziorze szczupak, płoć, karp, leszcz, okoń, węgorz, miętus, lin i krąp.

jezioro Ryńskie - zdjęcie
+ 117 zdjęć
ReklamaA1 - Strefa Kibica Sztynort
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka