jezioro Salętjezioro Salęt

Jezioro poza szlakiem WJM
0 0 4623
powierzchniapowierzchnia
244,40 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
5,10 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
11,60 m
długośćdługość
3,77 km
szerokośćszerokość
0,95 km
linia brzegowalinia brzegowa
12,54 km

Salęt – jezioro położone w gminie Mrągowo na Pojezierzu Mrągowskim, w dorzeczu rzeki Guber. Linia brzegowa jeziora jest rozwinięta, brzegi wysokie i bezleśne.

Jezioro jest rozdzielone półwyspem i mostem w związku z tym wyodrębnia się tu dwa akweny: Salęt Wielki o powierzchni 2,3 km², długości 3800 m, szerokości do 1000 m i głębokości do 11,6 m oraz Salęt Mały o powierzchni 1 km², długości 1900 m, szerokości do 900 m i głębokości do 17,2 m.

Jezioro Salęt Wielki to zbiornik usytuowany w okolicy ok. 5 km od mazurskiej miejscowości Mrągowo. Akwen posiada bardzo rozwiniętą i jednocześnie urozmaiconą linię brzegową. Na ternie jeziora Jezioro Salęt Wielki występuje kilka zatok, półwyspów a także dwie niewielkie wyspy. Całkowita powierzchnia zbiornika to ponad 244 ha. Maksymalna głębokość jeziora to niecałe 12 m, z kolei średnia głębokość sięga 5 m.

Teren jeziora Salęt Wielki to miejsce występowania licznych gatunków ryb takich jak: karp, płoć, sandacz, węgorz, leszcz a także szczupak. Jezioro Salęt Mały położone jest w odległości około 7 km od Mrągowa w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora Salęt Wielki z którym połączony jest krótkim kanałem. Brzegi jeziora są dosyć urozmaicone, w części wysokie i strome, otoczone polami i łąkami. Jezioro posiada wyspę. Nad połączeniem obu jezior przebiega droga Szestno-Wyszembork. W pobliżu jeziora znajduje się Ruska Wieś.

Występujące gatunki ryb to m.in.: karp, sandacz, węgorz, szczupak, leszcz, płoć.

jezioro Salęt - zdjęcie
+ 4 zdjęć
ReklamaA1 - Wioska Św. Mikołaja
ReklamaA2 - Nowy Harsz