Jezioro Sawinda WielkaJezioro Sawinda Wielka

Jezioro poza szlakiem WJM
0 0 1530
powierzchniapowierzchnia
224,80 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
4,50 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
9,50 m
długośćdługość
3,57 km
szerokośćszerokość
0,96 km
linia brzegowalinia brzegowa
10,2 km

Jezioro Sawinda Wielka znajduje się w pow. ełckim, w gminie Stare Juchy. Położone w dorzeczu rzeki Ełk, na terenie Pojezierza Ełckiego, łączy się z Jeziorem Ełckim poprzez jeziora Woszczelskie i Sunowo. W otoczeniu jeziora przeważają lasy. Jezioro ma charakter typowo rynnowy. Na zbiorniku znajdziemy trzy podmokłe wyspy. Woda ze zlewni jeziora, spływająca trzema głównymi dopływami, odprowadzana jest do Jeziora Woszczelskiego.

Według urzędowego spisu opracowanego przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych nazwa tego jeziora to Sawinda Wielka. W różnych publikacjach i na mapach topograficznych jezioro to występuje pod nazwą Zawindy.

Dno jest raczej piaszczysto-muliste i muliste. Roślinność zanurzona jest dobrze rozwinięta w płytkich partiach dna. Nymfeidy, głównie żabiściek i grążel, występują w płytkich zatokach i w szuwarze. Dostępność do jeziora Od strony zachodniej jezioro jest trudno dostępne, poza wydzieloną plażą. Wokół brzegów jest sporo małych, drewnianych pomostów wędkarskich i większych typowo rekreacyjnych.

Ryby występujące w jeziorze: sandacz, okoń, szczupak, leszcz, karp i węgorz.

Jezioro Sawinda Wielka - zdjęcie
+ 8 zdjęć
ReklamaA1 - Odysseya Yachts
ReklamaA2 - Tło Dla Mew