jezioro Sekstyjezioro Seksty

Jezioro na szlaku WJM
9 0 11138
powierzchniapowierzchnia
796 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
2,60 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
8,30 m
długośćdługość
3,83 km
szerokośćszerokość
2,65 km
linia brzegowalinia brzegowa
17,50 km

Ten akwen to właściwie południowa zatoka wielkiego jeziora Śniardwy. Leży w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Seksty poprzez Kanał Jegliński łączy się z jeziorem Roś. Natomiast do Śniardw dotrzemy wąską i dość płytką cieśniną nazywaną Bramką Seksteńską. Seksty zbliżone są swoim charakterem do jeziora Śniardwy, z tym że o wiele mniej tutaj kamienistych wypłyceń.

Wymiary jeziora: powierzchnia zwierciadła wody wynosi 796 ha, głębokość jeziora dochodzi do 8,30 m. (średnia głębokość 2,60 m), długość 3,83 km, szerokość 2,65 km.

Na jeziorze Seksty znajduje się zatoka Kaczerajno. Oddzielona jest od Sekst i Śniardw wąskim, bagnistym półwyspem Kaczor. Na południowym wschodzie natomiast zlokalizowane jest wejście do Kanału Jeglińskiego. Od Bramki Seksteńskiej do Kanału Jeglińskiego prowadzi oznakowany szlak wodny z Mikołajek do Pisza. Brzegi akwenu od wschodu są niskie i podmokłe, natomiast od zachodu znajduje się już Puszcza Piska - brzegi są więc wysokie i zalesione.

Południowo-zachodnia część jeziora posiada wiele pomostów i miejsce postojowych. Zlokalizowane są tam również liczne kąpieliska. Jezioro nie jest tak mocno oblężone jak inne akweny w tym rejonie Mazur. Nad brzegiem Sekst znajdują się wsie Karwik i Zdory.

Ryby żyjące w jeziorze: leszcz, lin, okoń, płoć, szczupak, wzdręga i krąp.

jezioro Seksty - zdjęcie
+ 7 zdjęć
ReklamaA1 - Gertis
ReklamaA2 - Odysseya Yachts