jezioro Sierczejezioro Siercze

Jezioro poza szlakiem WJM
0 0 5131
powierzchniapowierzchnia
55,40 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
1,00 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
2,00 m
długośćdługość
1,40 km
szerokośćszerokość
0,85 km
linia brzegowalinia brzegowa
4,87 km

Siercze to  jezioro położone na wschód od Kętrzyna.  Ma powierzchnię 57,3 ha, a jego głębokość przekracza 2 m. Jezioro ma kształt wydłużony z południa na północ, z węższą częścią północną zarośniętą szuwarami. Akwen o długości ok. 1,5 km, a największą szerokość 0,8 km.

Jezioro znajduje się na terenie gierłoskiego lasu, od strony wschodniej jeziora położony jest "Księżycowy Dworek" (teren wsi Gierłoż). Na wschodnim brzegu jeziora jest też ogólnodostępna plaża. Z ptaków wodnych występujących na jeziorze najbardziej widoczne są łabędzie, a na wyspie kormorany. Na brzegach jeziora widać też ślady działalności bobrów.

Do jeziora Siercze dopływa woda z jeziora Mój podziemnym rurociągiem pod drogą Czerniki – Gierłoż.

Na jeziorze od strony północnej znajduje się niewielka wyspa, oddzielona od brzegu wąskim pasem trzcin i wody. Dno stosunkowo równe, z wybrzuszeniami ko 30-50 cm, częściowo piaszczyste, w pozostałej części muliste i porośnięte rdestnicą.

Jezioro Siercze charakteryzuje się bujną roślinnością, a postaci lilii, żabienicy, wywłócznika, osoka aloesowa moczarka kanadyjska i rogatek sztywny. Ryby jakie tam występują to; okoń, szczupak, karaś złoty (zwany pospolitym), lin, leszcz, płoć, krasnopióra, krąp. Występuje tam rak szlachetny i małża. Jezioro jest też zarybiane, karpiem, amurem i sumem.

ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - system czarterów