jezioro Stręgieljezioro Stręgiel

Jezioro na szlaku WJM
8 0 11728
powierzchniapowierzchnia
404,90 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
5,00 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
12,50 m
długośćdługość
3,70 km
szerokośćszerokość
1,85 km
linia brzegowalinia brzegowa
13,40 km

Akwen położony na południowy wschód od Węgorzewa. Znajduje się w malowniczym dorzeczu Sapiny. Na wschodnim brzegu jeziora położona jest wieś Stręgiel. Na zachodnim zaś miejscowość Ogonki. Na jeziorze do 2008 roku obowiązywała strefa ciszy. Akwen doskonale nadaje się do pływania kajakami, ponieważ znajduje się na szlaku kajakowym rzeki Sapiny i łączy się nią z jeziorem Święcajty i dalej Mamrami.

Jezioro jest duże i ma powierzchnię 404,90 ha, długość 3,7 km, szerokość 1,85 km, a głębokość maksymalna 12,5 m. (średnia 5,0 m).  Stręgiel charakteryzuje się bardzo urozmaiconą linię brzegową. W południowo-wschodniej części akwen ten łączy się z jeziorem Stręgielek. W pobliżu południowego brzegu znajduje się natomiast wyspa o powierzchni 3 ha.

Stręgiel zasilany jest wodami rzeki Sapina, która łączy ten akwen z jeziorem Pozezdrze. Woda z tego akwenu odpływa również Sapiną do jeziora Święcajty. Woda w tym akwenie jest bardzo czysta. Dlatego można zaobserwować tam żyjące raki czy małże.

Nad rzeką Sapiną, po zachodniej stronie urządzono obozowiska harcerskie. Dalej 500 m na zachód od ujścia Sapiny jest pole namiotowe z pomostem. Niedaleko południowego brzegu widnieje duża wyspa, będąca dla turystów dobrym miejscem na odpoczynek. Stręgiel nie jest jeziorem głębokim (maksymalna głębokość wynosi 12,5 m). Jeśli chodzi o zarybienie jest to akwen typu leszczowo-sandaczowego. Można tu również łatwo złapać okonie.

Ryby występujące w jeziorze: jaź, leszcz, okoń, sandacz, sieja, szczupak, węgorz.

Jeśli znudzi nam się wędkowanie na jeziorze, a dysponujemy np. niedużym pontonem, warto pokusić się o wieczorny, wędkarski spływ tą rzeką od mostu na drodze Pozezdrze – Kuty do jeziora Stręgiel. Teren akwenu to doskonałe miejsce na wypoczynek nad wodą. Stręgiel to bezpieczne kąpielisko o łagodnych brzegach i trawiastych plażach. Nad jeziorem jest dobrze rozwinięta turystyka kajakowa.

jezioro Stręgiel - zdjęcie
+ 22 zdjęć
ReklamaA1 - Wioska Surfów
ReklamaA2 - Odysseya Yachts