jezioro Stręgielekjezioro Stręgielek

Jezioro poza szlakiem WJM
0 0 6945
powierzchniapowierzchnia
34,40 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
3,00 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
6,80 m
długośćdługość
0,92 km
szerokośćszerokość
0,57 km
linia brzegowalinia brzegowa
2,40 km

Niezwykle malowniczo położony, niewielki akwen na Pojezierzu Mazurskim, w krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro rozpościera się w dorzeczu rzek Sapina–Węgorapa–Pregoła. Niedaleko od tego mazurskiego jeziora znajduje się miejscowość Węgorzewo. Stręgielek ma bezpośrednie połączenie z jeziorem Stręgiel poprzez krótki i płytki ciek wodny, idealny dla kajaków i mniejszych łódek. Niestety niezbyt nadający się do przeprawy jachtem. Stąd klasyfikacja jeziora poza szlakiem WJM.

Linia brzegowa akwenu nie jest zbyt dobrze rozwinięta. Większa część brzegowa jeziora jest niska i płaska. Bardziej na południu jeziora spotkamy brzegi podmokłe i bagniste. Samo otoczenie Stręgielka to głównie pola i łąki, a od zachodu także lasy. Stręgielek znajduje się na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Według danych Instytutu Rybactwa Śródlądowego powierzchnia zwierciadła wody jeziora wynosi 34,4 ha. Średnia głębokość zbiornika wodnego to 3 m, a maksymalna - 6,8 m. Maksymalna długość akwenu to 920 m, a szerokość 570 m.

Wędkarze mogą tu liczyć na złowienie takich ryb jak: sandacz, szczupak, leszcz, płoć i okoń.

ReklamaA1 - Odysseya Yachts
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka