jezioro Sztynorckiejezioro Sztynorckie

Jezioro na szlaku WJM
17 0 9660
powierzchniapowierzchnia
47,30 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
1,90 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
3,10 m
długośćdługość
1,03 km
szerokośćszerokość
0,76 km
linia brzegowalinia brzegowa
2,90 km

Akwen położony jest w powiecie węgorzewskim, na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Jest połączony Kanałem Sztynorckim z jeziorem Dargin. W Sztynorcie znajduje się znany port i marina, która może pomieścić nawet 600 jachtów. Jezioro Sztynorckie jest akwenem o mało rozwiniętej linii brzegowej, dnie i ławicy mulistej. Na północno-wschodnich obrzeżach jeziora znajduje się wieś Sztynort, z zabytkowym zespołem pałacowym. Warto go obejrzeć żeglując po tym akwenie, ponieważ jest już częściowo zrekonstruowany.

Wymiary jeziora: powierzchnia 47,30 ha, maksymalna głębokość - 3,1 m. (średnia 1,90 m), długość 1,03 km, szerokość 0,76 km. Na jeziorze nie występują kąpieliska.

Tu też zlokalizowany jest port jachtowy, który może pomieścić nawet 600 łodzi (część kej przeznaczona jest dla rezydentów oraz armatorów). W porcie działa punkt gastronomiczny - Tawerna Zęza. Można więc zaznać trochę rozrywki na lądzie. W sezonie odbywa się tu wiele imprez muzycznych - głównie szantowych. Można tu również wypożyczyć sprzęt wodny i rekreacyjny. Port aktualnie przechodzi dużą modernizację, nowi właściciele przywracają blask temu znanemu na całych Mazurach miejscu.

Ryby występujące w jeziorze: okoń, płoć, szczupak, węgorz.

jezioro Sztynorckie - zdjęcie
+ 7 zdjęć
ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina
ReklamaA2 - Sailing Machine