jezioro Szymoneckiejezioro Szymoneckie

Jezioro na szlaku WJM
4 0 9018
powierzchniapowierzchnia
480,00 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
8,70 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
37,40 m
długośćdługość
3,66 km
szerokośćszerokość
2,86 km
linia brzegowalinia brzegowa
16,30 km

Jezioro Szymoneckie to akwen zlokalizowany w gminie Miłki (powiat giżycki). Zbiornik wodny leży na trasie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro nie jest samodzielnym zbiornikiem. Stanowi południowo-zachodnią zatokę Jeziora Jagodne, natomiast przez Kanał Szymoński łączy się z jeziorem Szymon.

Akwen o długości 3 km ma powierzchnię 480 ha. Na południowo-zachodnim brzegu jeziora znajduje się wieś Szymonka. W środkowej części jezioro zwęża się do 100 m. Na północno-wschodnim krańcu akwen wydłuża się, tworząc wąską zatokę, długą na ok. 2 km, znaną jako jezioro Górkło. Przez Jezioro Szymoneckie wiedzie trasa szlaku wodnego Giżycko - Mikołajki. Latem można tu spotkać wiele łodzi, jachtów i motorówek. Brzegi jeziora są bardzo różnorodne, czasem porośnięte i niedostępne, w innym miejscu znów piękne z przystaniami i pomostami.

W okolicy jeziora położone są wsie: Prażmowo, Szymonka i Górkło.

Jezioro Szymoneckie łączy się z akwenem Szymon poprzez Kanał Szymoński. Jego długość wynosi 2360 m. Ten najdłuższy między Mikołajkami a Giżyckiem kanał jest bardzo popularny wśród wędkarzy.

jezioro Szymoneckie - zdjęcie
+ 22 zdjęć
ReklamaA1 - Przystań Nautica
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina