jezioro Tajtyjezioro Tajty

Jezioro na szlaku WJM
11 0 13887
powierzchniapowierzchnia
232,50 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
7,50 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
34,00 m
długośćdługość
5,40 km
szerokośćszerokość
1,30 km
linia brzegowalinia brzegowa
14,60 km

Tajty to jezioro rynnowe (długie i wąskie) zlokalizowane w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, położone w gminie Giżycko, w dorzeczu Węgorapy. Akwen przez kanał Piękna Góra łączy się z jeziorem Kisajno. Tajty składają się z dwóch wyodrębnionych części: wschodniej - wąskiej, o wysokich, gęsto zalesionych brzegach i zachodniej - większej, szerokiej, o płaskich, łąkowych brzegach.

Powierzchnia tego mazurskiego jeziora wynosi 232,5 ha. Średnia głębokość to 7,5 m, natomiast głębokość maksymalna 34,0 m. Największa głębia znajduje się w pobliżu północnego brzegu jeziora, na zachód od miejscowości Wrony, obok wyspy Malinowa. Długość jeziora to 5,4 km, szerokość maksymalną 1,3 km.

Z zachodniej części jeziora wąskim, zarośniętym strumieniem (dostępnym obecnie tylko dla kajaków) można dopłynąć na jezioro Dejgunek. Ruch turystyczny na tym akwenie skupia się głównie przy północnym brzegu, w okolicach wsi Wrony. Teren jest dość gęsto zabudowywany domami letniskowymi i pensjonatami.

Akwen był objęty jest strefą ciszy, aktualnie można po nim żeglować i pływać jachtami motorowymi. Takie warunki sprzyjają odpoczynkowi na wodzie. Bez problemu jednak można wybrać się na wycieczkę po jeziorze rowerem wodnym, kajakiem czy też łodzią wiosłową. Jezioro Tajty to również liczne kanały, które łączą je z pobliskimi jeziorami - Niegocin (Kanał Niegociński) oraz Kisajno (kanał Piękna Góra).

W jeziorze występują liczne gatunki ryb, jak na przykład leszcze, okonie, szczupaki, węgorze, sandacze, płocie. Jest to idealne miejsce idealne dla pasjonatów wędkowania.

jezioro Tajty - zdjęcie
+ 91 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Nowy Harsz