Jezioro TuchlinJezioro Tuchlin

Jezioro na szlaku WJM
0 0 1729
powierzchniapowierzchnia
219,30 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
2,90 km
maks. głębokośćmaks. głębokość
4,90 km
długośćdługość
2,90 km
szerokośćszerokość
1,40 km
linia brzegowalinia brzegowa
8,97 km

Jezioro Tuchlin leży na Pojezierzu Mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich - w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim. Jest niezbyt dużym i płytkim zbiornikiem, jego brzegi są płaskie, połączone na południu wąskim przesmykiem z jeziorem Śniardwy. Leży na północ od Śniardw. Niewielkie rozmiary sprawiają, że jezioro Tuchlin jest raczej mniej atrakcyjne dla miłośników żeglarstwa.

Droga ze Śniardw na Tuchlin wiedzie przez wąski przesmyk, poprzecinany wysokimi trzcinami. Wejście można odnaleźć przy małym, drewnianym mostku przerzuconym nad kanałem. Jego małe rozmiary oraz niewielki prześwit nad lustrem wody utrudniają przeprawę większym żaglówkom. W zasadzie można przepłynąć tędy jedynie kajakiem lub niewielką łódką. Dodatkowo, tuż przed mostkiem, żeglując od strony Śniardw, znajduje się nieoznakowana linia energetyczna, którą jest mało widoczna. To przestroga dla tych, którzy chcieliby płynąć tam żaglówką. Przesmyk łączący Tuchlin ze Śniardwami jest gęsto porośnięty trzciną, ponadto znajduje się tam dosyć niski mostek, co utrudnia żeglowanie większym jednostkom.

Nad Tuchlinem spotkać można wiele cennych gatunków ptaków, jak czapla siwa czy kormoran.

Tuchlin jest stosunkowo płytkim akwenem o słabo rozwiniętej linii brzegowej. Brzegi jeziora są bardzo zarośnięte, a gęste oczerety z trzciną zajmują niemal całą linię brzegową. Na podmokłych terenach od strony północnej i południowo – wschodniej znajdują się łąki.

Ryby w jeziorze: wzdręga, okoń, płoć, szczupak.

Ciekawostka - jezioro Tuchlin jest dawną zatoką jeziora Śniardwy.

Jezioro Tuchlin - zdjęcie
+ 10 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Nowy Harsz