jezioro Tyrkłojezioro Tyrkło

Jezioro na szlaku WJM
1 0 10457
powierzchniapowierzchnia
236,00 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
9,70 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
29,20 m
długośćdługość
5,21 km
szerokośćszerokość
0,55 km
linia brzegowalinia brzegowa
14,16 km

Niewielkie rynnowe jezioro połączone z największym akwenem mazurskim - Śniardwami. Znajduje się bardziej na północ od Śniardw. Jezioro Tyrkło jest wąskie i długie. Koniec akwenu rozszerza się i stanowi przedłużenie północno-wschodniej zatoki jeziora Śniardwy. Przesmyk jest głębokim i żeglownym kanałem. Brzegi na południu Tyrkła są płaskie i łagodnie wzniesione. W części północnej zaś wysokie i strome – znajdują się tam liczne punkty widokowe. Brzegi jeziora są porośnięte trzcinami.

Z jeziora Tyrkło uchodzi rzeka Orzysza, która płynie z jeziora o tej samej nazwie. Piasek, który naniosła Orzysza, utworzył podwodny stok, który jest bardzo dobrym łowiskiem szczupaków, okoni i sandaczy. Na północ od ujścia Orzyszy zlokalizowany jest podwodny, zarośnięty półwysep sięgający prawie do połowy jeziora. Poza tym przez całą szerokość jeziora przebiega garb o głębokości 7-8 m.

Wymiary jeziora: powierzchnia 236,00 ha, długość 5,21 km, szerokość 0,55 km, maksymalna głębokość 29,20 m (średnia 9,70 m).

Na jeziorze możemy zaobserwować kilkadziesiąt gatunków ptaków, m.in.: orzeł bielik, myszołów, rybołów, kaczki, perkozy, mewy, łabędzie. Wody akwenu zamieszkują też liczne gatunki ryb: leszcz, szczupak, okoń, płoć, sandacz i węgorz. To świetne miejsce dla wędkarzy, gdyż znajduje się tu wiele pomostów i miejsc do wędkowania.

Nad jeziorem położona jest wieś Okartowo. Wokół akwenu znajdziemy wiele miejsc postojowych z polami namiotowymi. Jezioro jest również ciekawym miejscem dla miłośników historii. W dawnych czasach okolice akwenu były licznie zamieszkane przez plemiona Prusów. Nad brzegami tego jeziora zachowały się ślady grodzisk i strażnic z tego okresu. Najlepiej zachowała się strażnica Galindów Tyrkło, na zachodnim brzegu jeziora, w odległości około 2,5 km na północ od wsi Okartowo.

Ślady innego grodziska występują na przeciwległym brzegu jeziora, a trzecie znajdowało się w Okartowie, tzw. Góra Zamkowa. W czasach Zakonu Krzyżackiego powstał w tym miejscu niewielki zamek.

jezioro Tyrkło - zdjęcie
+ 9 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka