Jezioro Upałckie MałeJezioro Upałckie Małe

Jezioro poza szlakiem WJM
0 0 143
powierzchniapowierzchnia
11,20 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
3,60 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
8,00 m
długośćdługość
0,52 km
szerokośćszerokość
0,30 km
linia brzegowalinia brzegowa
1,35 km

Jezioro Upałckie Małe jest jednym z najpiękniejszych jezior na Mazurach. Położone jest w gminie Piecki, w powiecie mrągowskim.

Jest to jezioro rynnowe, o wydłużonym kształcie i stromych brzegach. Jezioro Upałckie Małe należy do zlewni rzeki Krutyni i jest połączone z jeziorem Upałckie Duże przez ciek wodny o długości około 300 m. Jezioro Upałckie Małe jest atrakcyjne turystycznie i rekreacyjnie. Na jego brzegach znajdują się liczne domki letniskowe, pola namiotowe i ośrodki wypoczynkowe. Można tu uprawiać żeglarstwo, kajakarstwo, wędkarstwo i pływanie.

Jezioro jest bogate w ryby, takie jak leszcz, lin, okoń, szczupak i płoć. Na jeziorze występują także ptaki wodne i błotne - łabędź niemy, perkoz dwuczuby, czapla siwa i bąk. Jezioro Upałckie Małe jest również cennym obiektem przyrodniczym. W jego otoczeniu rosną lasy sosnowe i mieszane, a także znajdują się torfowiska i łąki. Na jeziorze rośnie wiele gatunków roślin wodnych i bagiennych, takich jak grążel żółty, grzybienie białe, osoka aloesowata i pałka szerokolistna.

Akwen leży na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego i jest objęte ochroną jako część obszaru Natura 2000.

Jezioro Upałckie Małe - zdjęcie
+ 4 zdjęć
ReklamaA1 - Odysseya Yachts
ReklamaA2 - Nowy Harsz