jezioro Wierzbowskiejezioro Wierzbowskie

Jezioro poza szlakiem WJM
1 0 5829
powierzchniapowierzchnia
105,40 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
4,80 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
18,10 m
długośćdługość
2,47 km
szerokośćszerokość
0,65 km
linia brzegowalinia brzegowa
6,70 km

Akwen mazurski o wydłużonym kształcie, leży niedaleko miejscowości Wierzbowo i miasta Mrągowo. Należy do jezior płytkich, gdyż jego maksymalna głębia to 18 metrów. Średnia głębokość dochodzi do 5 metrów. Akwen łączy się z jeziorem Czos i Wągiel.

Linia brzegowa akwenu jest miernie rozwinięta. Brzegi łagodnie schodzą do wody i w większości porośnięte są szerokim pasem trzcin. Dno jeziora jest piaszczysto-muliste, poprzecinane licznymi głęboczkami i porośnięte podwodną roślinnością. Można w nim złowić m.in. leszcza, lina, sandacza, szczupaka i węgorza.

Na południowym brzegu jeziora, we wsi Wierzbowo, znajduje się kąpielisko z pomostem, hoteliki i gospodarstwa agroturystyczne. Można tam wypożyczyć wodny sprzęt rekreacyjny. Przy brzegach całego akwenu można znaleźć wiele dzikich zejść do wody i pomostów wędkarskich. Północno-wschodnim brzegiem jeziora biegnie droga nr 16. Po środku południowego, 300-metrowego, brzegu wypływa rzeka Dajna. Miejsce to jest ławo zauważalne, ponieważ zbudowano tu duży pomost przy plaży wiejskiej. Brzeg jest płaski, trawiasty, łagodnie schodzący w wodę. Łatwo można z niego wodować łódź z przyczepy.

jezioro Wierzbowskie - zdjęcie
+ 10 zdjęć
ReklamaA1 - Przystań Nautica
ReklamaA2 - Odysseya Yachts