jezioro Wojnowojezioro Wojnowo

Jezioro na szlaku WJMZakaz poruszania się na silniku spalinowym
2 0 9717
powierzchniapowierzchnia
173,30 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
6,30 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
14,20 m
długośćdługość
4,60 km
szerokośćszerokość
1,06 km
linia brzegowalinia brzegowa
11,90 km

Akwen leżący w powiecie giżyckim. Brzegi jeziora są dobrze rozwinięte oraz mocno zarośnięte roślinnością – tworząc podwodne łąki. Wojnowo otaczają głównie pola uprawne. Znajdziemy tu również niewielkie powierzchnie pokryte drzewami. Ten akwen graniczy z innymi jeziorami - od południa z jeziorem Buwełno, a od północy przez jeziora Niałk Mały i Duży z Niegocinem. Chcąc wpłynąć na Wojnowo musimy pokonać jeziora Niałk Duży i Niałk Mały.

Wymiary jeziora: powierzchnia 173,30 ha, długość 4600 metrów, maksymalna szerokość 1060 metrów, średnia głębokość 6,3 m, najgłębsze miejsce – 14,2 m. Na zachodnim brzegu jeziora Wojnowo znajduje się wieś Kleszczewo, w północnej części miejscowość Ruda. Od strony wschodniej akwenu położona jest wieś Staświny.

Przez ten zbiornik wodny wiedzie szlak kajakowy, jest dostępny także dla mniejszych żaglówek. Nazywany jest "wielką pętlą mazurską" i wiedzie do Jeziora Śniardwy. Od lat powstają projekty aby wielką pętlę mazurską przystosować dla typowego ruchy jachtów żaglowych i motorowych. Na razie na planach, pomysłach i projektach się kończy. 

W jeziorze znajdują się następujące gatunki ryb: leszcz, lin, płoć, wzdręga, krąp, sielawa, ukleja, szczupak, okoń, węgorz.

jezioro Wojnowo - zdjęcie
+ 61 zdjęć
ReklamaA1 - Ognisty Ptak Boże Narodzenie
ReklamaA2 - Apartamenty Ruciane Nida