jezioro Wydmińskiejezioro Wydmińskie

Jezioro poza szlakiem WJM
1 0 11075
powierzchniapowierzchnia
336,60 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
3,00 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
9,80 m
długośćdługość
7,25 km
szerokośćszerokość
0,75 km
linia brzegowalinia brzegowa
28,65 km

Jezioro Wydmińskie znajduje się w gminie Wydminy, na terenie Pojezierza Ełckiego na pograniczu z Krainą Wielkich Jezior Mazurskich, w dorzeczu rzeki Gawlik – dopływu Ełku.

Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi około 336,6 ha. Średnia głębokość jeziora wynosi 3 m, natomiast głębokość maksymalna około 9,8 m.

Jezioro jest mocno rozciągnięte z północnego zachodu na południowy wschód. Ma bardzo urozmaiconą linię brzegową z licznymi zatokami i półwyspami. Największa z wysp leżąca przy południowym krańcu akwenu jest wydłużona i wysoko wzniesiona ponad lustro wody. Między nią a wschodnim brzegiem znajdują się trzy niewielkie, płaskie i porośnięte drzewami wyspy. Na wschodnim brzegu jeziora pomiędzy półwyspem o kształcie trójkąta a zachodnim brzegiem leżą dwie niewielkie, zadrzewione wyspy. Zaś duży półwysep znajdujący się na wysokości wsi Sucholaski tworzy zatokę z niewielką , porośnięta lasem Wyspą Miłości. Ósma wysepka leży w północnej części, bliżej brzegu zachodniego.

Brzegi zbiornika są wysokie, czasami strome, płaskie miejscami jest tylko obrzeże części południowo-wschodniej. Przy brzegach jeziora usytuowane są dwie wsie: Sucholaski i Wydminy. Obszar zlewni w dużej części zalesiony, wykorzystywany do produkcji rolnej.

Ryby występujące w jeziorze: głównie sandacz.

jezioro Wydmińskie - zdjęcie
+ 52 zdjęć
ReklamaA1 - Rejsy Statkami Faryj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka