jezioro Zawadzkiejezioro Zawadzkie

Jezioro poza szlakiem WJM
0 0 4726
powierzchniapowierzchnia
82,10 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
4,00 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
13,40 m
długośćdługość
1,30 km
szerokośćszerokość
0,85 km
linia brzegowalinia brzegowa
3,50 km

Jezioro położone w centrum Pojezierza Ełckiego – na Pojezierzu Łaśmiadzkim. Leży na obszarze gminy Stare Juchy, przy wsi Zawady Ełckie. W dużej mierze otoczone jest pasem zadrzewień, które w zachodniej części tworzą nieduży las.

Większość otoczenia stanowią pola i łąki, a około ⅓ osiedla. Wpada do niego kilka drobnych cieków, a ciek wypływający z niego na południu łączy je z jeziorem Łaśmiady. Składa się z dwóch części – mniejszej, południowej i większej, północnej – połączonych cieśniną. W północno-środkowej części znajduje się wyspa.

Jezioro jest dzierżawione przez Gospodarstwo Jeziorowe w Ełku. W pierwszej dekadzie XXI w. zarybiało ono jezioro następującymi gatunkami ryb: karaś pospolity, sandacz, szczupak pospolity, sum europejski i węgorz europejski. Jezioro jest wykorzystywane turystycznie. Znajduje się nad nim zmodernizowana w 2010 roku plaża. Podobnie jak większość jezior powiatu ełckiego objęte jest strefą ciszy. Wraz z najbliższą okolicą leży na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Pojezierza Ełckiego.

Wśród ryb występują: szczupak, sandacz, węgorz, sum, okoń europejski, karp, karaś, lin, leszcz, jaź, płoć.

ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Tło Dla Mew