DziubieleDziubiele

Miejscowość poza szlakiem WJM
4 0 3608
Noclegi Noclegi

Niewielka miejscowość malowniczo położona przy brzegu jeziora Śniardwy. Co ciekawe, ślady osadnictwa datują się tu na czasy pogańskich Prusów. Jednak trudno określić dokładną datę istnienia tu pruskiej osady.

Wieś położona na pograniczu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i Pojezierza Ełckiego, na północnym brzegu jeziora Śniardwy. Oddalona 15 kilometrów na wschód od Orzysza.

W Dziubielach odkryto ślady pruskiej osady, trudne do dokładniejszego datowania. Osada lokowana została w 1542 roku jako wieś czynszowa na 50. łanach na prawie chełmińskim. O szybkim rozwoju osady może świadczyć fakt, że już w 1564 roku wieś liczyła już 55 łanów oraz posiadała dwie karczmy.

Nazwa miejscowości zapisywana była odmiennie: Dzienbiellen, Dsziebellen, Ziebelovenn, Ziebelenn. W XVII wieku utrwaliła się nazwa Dziubiele (Dziubiellen).

W 1656 roku wieś ucierpiała w wyniku najazdu Tatarów . Kilku mieszkańców uprowadzono w jasyr.

Szkoła we wsi powstała w 1737 roku. W 1935 roku pracowało w niej dwóch nauczycieli, uczęszczało zaś 74 uczniów.

Niedaleko wsi Dziubiele, w osadzie Suchy Róg znajdował się niewielki majątek. Należał do rodziny Perl. Wieś Suchy Róg powstała w wyniku wydzielenia się gruntów z gminy Dziubiele w 1866 roku. Jednak już nieco wcześniej istniała tu zabudowa kolonijna.

Jak wynika z zachowanych dokumentów z 1907 roku właścicielem 200 hektarowego majątku był Otto Danielczik. We wsi zachował się dawny dwór i pozostałości zabudowań gospodarczych. Obiekt wzniesiony został na przełomie XIX i XX w. Budynek został założony na rzucie prostokąta, parterowy, ze ścianką kolankową i dachem dwuspadowym. Od frontu znajduje się ganek kolumnowy.

Dziubiele - zdjęcie
+ 23 zdjęć
ReklamaA1 - Ruciane Park 2022
ReklamaA2 - system czarterów