FuledaFuleda

Miejscowość na szlaku WJM
7 0 17509
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy KamionkiMarket / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Mała miejscowość na półwyspie Fuledzki Róg nad jeziorem Dobskim w gminie Giżycko (do Giżycka jest stąd 18 km). Od kilu lat Fuleda słynie głównie z tego, że ogromną posiadłość stylizowaną na kozacką osadę zbudowała tu jedna z najbogatszych polskich rodzin – Starakowie. 

Styl, w jakim zbudowano posiadłość (kozacka osada) jednych śmieszy i żenuje, innych zachwyca. Teren posiadłości Staraków jest ogrodzony i pilnie strzeżony, niektórzy uważają to za atrakcję. Ponieważ niektórzy członkowie tej rodziny należą do czołówki polskiego show-biznesu o Fuledzie, zwłaszcza latem, można przeczytać w plotkarskich gazetach i na plotkarskich portalach, które relacjonują kanikuły celebrytów na Mazurach. 

W Fuledzie można wynająć domki wypoczynkowe i pokoje, właściciele noclegów oferują wypożyczenie łodzi, miejsca na grilla i ognisko, place zabaw dla dzieci. W pobliżu wsi znajduje się Głazowisko Fuledzki Róg, które jest częścią rezerwatu Jezioro Dobskie. Na głazowisku o powierzchni niespełna 40 ha jest blisko 6 tys. głazów porośniętych unikatowymi roślinami. Największy z nich ma 9,3 m w obwodzie i wysokość 2 m. Skały te prawdopodobnie zostały przyniesione przez lodowiec z wyspy Gotlandii na Bałtyku. Na skały muszą też uważać żeglujący po jeziorze Dobskim.

ReklamaA1 - port 69
ReklamaA2 - Odysseya Yachts