FuledaFuleda

Miejscowość na szlaku WJM
6 0 8142
Noclegi Noclegi Sklep spożywczy Sklep spożywczy KamionkiGastronomia Gastronomia

Mała miejscowość na półwyspie Fuledzki Róg nad jeziorem Dobskim w gminie Giżycko (do Giżycka jest stąd 18 km). Od kilu lat Fuleda słynie głównie z tego, że ogromną posiadłość stylizowaną na kozacką osadę zbudowała tu jedna z najbogatszych polskich rodzin – Starakowie. 

Styl, w jakim zbudowano posiadłość (kozacka osada) jednych śmieszy i żenuje, innych zachwyca. Teren posiadłości Staraków jest ogrodzony i pilnie strzeżony, niektórzy uważają to za atrakcję. Ponieważ niektórzy członkowie tej rodziny należą do czołówki polskiego show-biznesu o Fuledzie, zwłaszcza latem, można przeczytać w plotkarskich gazetach i na plotkarskich portalach, które relacjonują kanikuły celebrytów na Mazurach. 

W Fuledzie można wynająć domki wypoczynkowe i pokoje, właściciele noclegów oferują wypożyczenie łodzi, miejsca na grilla i ognisko, place zabaw dla dzieci. W pobliżu wsi znajduje się Głazowisko Fuledzki Róg, które jest częścią rezerwatu Jezioro Dobskie. Na głazowisku o powierzchni niespełna 40 ha jest blisko 6 tys. głazów porośniętych unikatowymi roślinami. Największy z nich ma 9,3 m w obwodzie i wysokość 2 m. Skały te prawdopodobnie zostały przyniesione przez lodowiec z wyspy Gotlandii na Bałtyku. Na skały muszą też uważać żeglujący po jeziorze Dobskim.

ReklamaA1 - Sylwester Stranda
ReklamaA2 - Ruciane Park