HarszHarsz

Miejscowość poza szlakiem WJM
7 1 6378
Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa OgonkiSklep spożywczy Sklep spożywczy Bankomat Bankomat PozedrzeBank Bank PozedrzeGastronomia Gastronomia Apteka Apteka Pozedrze

Wieś leży nad jeziorem Harsz, 11 km na południe od Węgorzewa, w gminie Pozezdrze. Jezioro Harsz niestety nie jest połączone ze Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich, a o tym, że kiedyś było pamiętają tylko najstarsi żeglarze. Kolonia Harsz leży natomiast przy jez. Dargin.

Przez tę wieś prowadzi droga do Sztynortu. Harsz jest bardzo malowniczy, zachowało się sporo starych mazurskich domów. Niektóre z nich są dziś ocieplone i mają nowe dachy ale stojące w ich sąsiedztwie budynki  gospodarcze często wciąż wyglądają tak, jak przed wojną - w betonowej zaprawie pozatapiane są mniejsze i większe kamienie. Przez część wsi ciągnie się też wykładana kamieniami droga - dziś zmora kierowców, kiedyś - ułatwienie dla wozów, które dzięki nim nie grzęzły w błocie.  

Miejscowość znajduje się na szlaku rowerowym o długości 40 km. Przebieg trasy: Giżycko – Świdry – Pieczarki – Harsz – Pozezdrze – Spytkowo – Giżycko. Ciekawostką jest fakt, że w następstwie epidemii dżumy w 1710 roku zmarli niemal wszyscy mieszkańcy (311 osób), jednak wieś szybko odzyskała status jednej z największych w okolicy.

W Starej Szkole w Harszu działa galeria, w której można oglądać i kupić rękodzieła wykonane przez miejscowych twórców; drewniane rzeźby, obrazy z mazurskimi krajobrazami, ceramikę, metaplastykę, hafty czy patchworki. Regularnie organizowane są tu także plenery malarskie z udziałem malarzy ze wschodu: z Litwy, Rosji, Białorusi, Ukrainy i Polski. Wieś upodobały sobie bociany, jest tu wyjątkowo dużo bocianich gniazd.

Harsz - zdjęcie
+ 59 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Ruciane Park