ImionekImionek

Miejscowość na szlaku WJM
0 0 3007
Noclegi Noclegi Sklep spożywczy Sklep spożywczy Naprawa samochodów Naprawa samochodów Gastronomia Gastronomia

Imionek – czar dawnych dworków i piękna przyrody. Malowniczo położona niewielka wieś znajdująca się nad zachodnim brzegiem jeziora Roś, w pobliżu Kanału Jeglińskiego. Idealna miejsce dla miłośników spokojnego wypoczynku nad wodą, wędkowania, żeglugi. To idealna baza wypadkowa do pobliskiego Pisza, który od Imionka znajduje się w odległości zaledwie 4 km.

Osada istniała już prawdopodobnie w 1539 roku. Wiadomo, że funkcjonował tu majątek szlachecki. Do dnia dzisiejszego zachował się po nim dwór i część zabudowań gospodarczych.

Zespół dworsko–parkowy pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. W jego skład wchodzi: dwór, park, część zabudowań gospodarczych, mauzoleum rodzinne. Zespół dworsko-parkowy (poza mauzoleum) jest obecnie własnością prywatną.

Noclegi są możliwe w licznych gospodarstwach agroturystycznych położnych w pobliżu tej miejscowości oraz w ośrodku wędkarskim. Nad brzegiem jeziora Roś znajduje się przystań żeglarska, gdzie można wypożyczyć łodzie. Roś to bardzo czysty akwen, wędkarze mogą tutaj liczyć na złapanie szczupaka, węgorza, suma, tołpygi czy leszcza. Występują tutaj także raki szlachetne, a ze świata roślin rzadki okaz – moczarka.

Imionek - zdjęcie
+ 22 zdjęć
ReklamaA1 - Sylwester Stranda
ReklamaA2 - Ruciane Park