IznotaIznota

Miejscowość na szlaku WJM
10 0 7291
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Jedna z najpiękniej położonych mazurskich wsi, tu rzeka Krutynia wpada do jeziora Bełdany. Jest stąd 10 km do Mikołajek i 10 km do Rucianego Nidy. Poza sezonem to cicha i spokojna wieś zagubiona w Puszczy Piskiej, w sezonie to miejsce popularne wśród turystów. 

Wiele firm organizuje spływy Krutynią od Ukty właśnie do Iznoty. W sezonie we wsi działa bar. W Iznocie działa kompleks domków wypoczynkowych (ogrodzony, z dostępem do jeziora Bełdany, dziką plażą i pomostem do łowienia ryb), który leży na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Można też wynająć nocleg w pensjonacie lub zarezerwować apartament. Iznota i okolica to nie tylko raj dla kajakarzy ale też miłośników spacerów po leśnych drogach, czy jazdy rowerem. Pieszo można stąd dojść do Galindii oddalonej o 2 km, do parku dzikich zwierząt w Kadzidłowie jest stąd 6 km. 

Wedle mazurskich legend i podań w średniowieczu w Iznocie działał młyn, w którym straszyło. Z tego powodu został doszczętnie rozebrany i dziś nie ma po nim śladu.

ReklamaA1 - Piękny Brzeg
ReklamaA2 - Ever Boats