JasieniecJasieniec

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 1058
Noclegi Noclegi Sklep spożywczy Sklep spożywczy

Jasieniec to malowniczo położona mazurska wioska w powiecie giżyckim, w gminie Kruklanki. Miejscowość niezwykle atrakcyjna, leżąca tuż nad jeziorem Gołdapiwo, na skraju Puszczy Boreckiej.

Niewielka wioska to wymarzone miejsce dla tych, którzy szukają ciszy i wytchnienia wśród mazurskiej przyrody. Niedaleko z Jasieńca będziemy mieli do przepięknych mazurskich jezior – Mamry, Dargin, Kisajno, Niegocin. Obok znajdują się również inne, niewielkie akweny wodne.

Wspaniałe miejsce dla osób uwielbiających obcowanie z majestatem mazurskiej natury. Noclegi możliwe są w gospodarstwach agroturystycznych. Stąd niedaleko jest również do miejscowości Kruklanki oraz do Zagrody Żubrów w Wolisku.

Zagroda żubrów położona jest opodal głębokiego oczka polodowcowego o nazwie identycznej, jak miejscowość Wolisko. W zagrodzie znajdują się budowle, z których można obserwować zwierzęta. W Puszczy Boreckiej żyje ok. 80 sztuk żubrów, a pewna cześć związana jest z ośrodkiem w Wolisku. Pozostałe żubry żyją swobodnie po rozległych połaciach puszczy. Tak swobodnie, że przed laty jeden osobnik powędrował do Puszczy Rominckiej, gdzie znajdują się słynne akwedukty w Stańczykach, a inny jesienią 2005 r. aż do Puszczy Augustowskiej.

Żubr jest potężnym zwierzęciem, a mimo to w 2006 r. pewien niedźwiedź w Bieszczadach wykazał się jeszcze większą mocą i nie tylko ubił żubra, ale i zawlókł go do swojego legowiska, traktując zwłoki, jako zapas mięsa.

Zwiedzanie zagrody odbywa się tylko pod opieką miejscowego pracownika.

Jasieniec - zdjęcie
+ 10 zdjęć
Reklama
ReklamaA2 - Stranda Wiosna Lato