KalKal

Miejscowość na szlaku WJM
0 0 11362
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Wieś leżąca 4 km od Węgorzewa, na półwyspie pomiędzy jeziorem Mamry, a jeziorem Święcajty. Słynie z bardzo nietypowego zabytku, którego pochodzenie do dziś nie jest wyjaśnione. W Zatoce Kal działa ośrodek wypoczynkowy oferujący noclegi w domkach, do dyspozycji gości jest też elegancka restauracja. Przy ośrodku działa port.

Wieś Kal ma bardzo ciekawą historię, bo w XVI w. była to wieś królewska, a jej mieszkańcy byli wolni. Oznacza to, że nie musieli odbywać służby wojskowej, nie musieli budować i naprawiać zamków. We wsi Kal znajduje się też jeden z najbardziej tajemniczych zabytków na Mazurach –  ceglany słup. Stoi on na cmentarzu, nie wiadomo kto, kiedy i dlaczego go zbudował. Na słupie (niedawno odnowionym) zachowały się napisy w językach niemieckim, polskim, łacińskim i litewskim, które także nie wyjaśniają pochodzenia i przeznaczenia słupa. Wiele osób łączy słup z legendą, która opowiada o tym, jak diabeł poukręcał głowy dwóm kobietom i dwóm mężczyznom, którzy w pobliżu mieli urządzić orgię. 

Przed wojną w Kali działała cegielnia, w której po wojnie urządzono zimowisko jachtów. Miejscowość ożywa latem, poza sezonem jest tu cicho i spokojnie. Warto tu przyjechać jeśli szuka się prawdziwej ciszy i spokoju - można do woli spacerować wśród łąk i pól z dużym prawdopodobieństwem, że nikogo innego na swojej drodze nie spotkamy.  

Kal - zdjęcie
+ 60 zdjęć
ReklamaA1 - Ognisty Ptak Boże Narodzenie
ReklamaA2 - Avocado