KamionkiKamionki

Miejscowość poza szlakiem WJM
4 0 2831
Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Sklep spożywczy Sklep spożywczy

Wieś założono  już w 1436 roku. W 1625 roku mieszkali tu, jak wynika z ksiąg rachunkowych powiatu giżyckiego, tylko Polacy. Co ciekawe, wielka epidemia dżumy, jaka miała miejsce w latach 1709–1710 na Mazurach, całkowicie ominęła Kamionki.

O ile mieszkańcy mogli odetchnąć z ulgą po przejściu tej straszliwej choroby, to jednak katastrofa nadeszła dwieście lat później. W 1914 roku o wieś zaciekle walczyli żołnierze rosyjscy i niemieccy z giżyckiej twierdzy Boyen. Szturm Rosjan ostatecznie odparto.

Te walki upamiętnia pomnik żołnierzy poległych podczas I wojny światowej, w tym mieszkańców Kamionek. Tego typu obeliski stawiano na Mazurach by nie tylko świadczyły o poległych żołnierzach niemieckich ale również by związać Mazurów z Niemcami.

Po 1945 r. nowi mieszkańcy tego regionu obeliski niszczyli. Ten w Kamionkach jednak ocalał.

We wsi Dziwiszewo znajduje się głaz – granit rapakiwi. W niedalekiej odległości w kierunku na południe przebiega szosa z Giżycka do Doby, natomiast głaz leży na szczycie pagórka. Wymiary głazu to obwód 14,2 m, długość 5,00 m, szerokość 4,00 m, wysokość 3,10 m. Głaz jest zwietrzały, posiada liczne i głębokie szczeliny.

Z tym pomnikiem przyrody wiąże się dość ponura opowieść. Głaz niektórzy nazywają Tatarskim. Według legendy podczas Potopu zapędzili się tam będący na polskiej służbie Tatarzy. W Dobie porwali w jasyr rodzinę hrabiego zu Tautenberg. Otoczeni w Dziewiszewie przez Mazurów zginęli z ich ręki. Wcześniej jednak na olbrzymim głazie mieli zamordować wszystkich jeńców.

Warto również wspomnieć o trzech doskonale zachowanych koszarowych schronach piechoty Giżyckiej Pozycji Polowej znajdujących się w kolonii Kamionki, opodal zatoki Rajcocha jeziora Dobskiego.

Kamionki - zdjęcie
+ 14 zdjęć
ReklamaA1 - Sylwester Stranda
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe