KarwikKarwik

Miejscowość na szlaku WJM
8 0 5959
Noclegi Noclegi Sklep spożywczy Sklep spożywczy Gastronomia Gastronomia

5 kilometrów od Pisza znajduje się wiekowa osada, której korzenie sięgają jeszcze osadnictwa Prusów. Wieś położona jest w południowo-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Równinie Mazurskiej. Karwik położony jest na południowym brzegu jeziora Seksty i nad Kanałem Jeglińskim. Na łąkach na południe od wsi znajduje się jezioro Smolak (około 5 ha).

Wieś powstała w 1804 roku. Nazwa prawdopodobnie pochodzi z języka pruskiego: curvis oznaczał wół. Jej nazwa może wskazywać na istnienie osady już w średniowieczu. W 1845–1849 wybudowano tu śluzę z jazem na Kanale Jeglińskim, który łączy jeziora Roś i Seksty. Zachodnia część kanału przeznaczona jest do żeglugi, wschodnia jest przegrodzona jazem. Śluza uruchamiana jest napędem elektrycznym. Różnica poziomu wody wynosi ok. 1 m. Długość 45 m, szerokość wrót 7,5 m, głębokość przy średniej wodzie

Miejscowość ma typowy charakter turystyczno – wypoczynkowy. Znajduje się tu kilka gospodarstw agroturystycznych i pensjonatów. Można również zatrzymać się na polu namiotowym.

W Karwiku warto zobaczyć:

  • kompleks śluzy, jazu i strażnicy wodnej z połowy XIX wieku; w 1995 roku wyremontowany
  • pięć zabytkowych chałup mazurskich z końca XIX wieku (nr 9, 10, 25, 33, 40)
  • park dworski z przełomu XIX i XX wieku
  • dawny cmentarz ewangelicki z drugiej połowy XIX wieku
  • mogiły wojenne z okresu I wojny światowej, przy kanale; miejsce spoczynku 15 żołnierzy niemieckich i 3 cywilnych ofiar
  • mogiła wojenna z okresu I wojny światowej, w lesie
  • dawny cmentarz ewangelicki z początku XX wieku.

Karwik leży na szlaku rowerowym o długości 85 km. Przebieg trasy: Mikołajki – Wierzba – Wejsuny – Niedźwiedzi Róg – Karwik – Jeglin – Zdory – Kwik – Nowe Guty – Okartowo – Suchy Róg – Dziubiele – Łuknajno – Mikołajki a także szlak żeglugowy.

Do Karwika prowadzi droga twarda o nawierzchni asfaltowej od strony Pisza. We wsi znajduje się Leśniczówka „Browarnik”. Z Pisza do Karwika można dojechać autobusem ZKM.

Karwik - zdjęcie
+ 25 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe