KiersztanowoKiersztanowo

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 394
Noclegi Noclegi Gastronomia Gastronomia

Kiersztanowo to malowniczo zlokalizowana wieś w gminie Mrągowo, położona pomiędzy dwoma jeziorami Juno i Kiersztanowskim, które łączy rzeka Dajna.

Nazwa miejscowości pochodzi od pierwotnej nazwy jeziora Kirsno (w dokumentach wymieniane już w 1326 r.), co wywodzi się od pruskiego Kirsnan - czarny. W 1422 r. wieś w dokumentach wymieniana była pod nazwą Schwarzenburg. W okresie wojny trzynastoletniej (1454-1466) miejscowość została doszczętnie zniszczona i w ciągu niemal całego stulecia były tu pustki. Ponowna lokacja wsi nastąpiła 24 czerwca 1536 r., kiedy to starosta Szestna Wolf von Hennicke zapisał dotychczasowemu sołtysowi Polskiej Wsi Janowi Koszotowskiemu (Jahnen Koschotowski) 40 włók (ok. 668 ha) w celu założenia wsi czynszowej Schwartzenburgk.

Jesienią 1657 r. Kiersztanowo zostało spalone przez Tatarów, a ludność częściowo wymordowana (zginęły 24 osoby). W 1693 r. była tu już wyłącznie ludność polska. W 1853 r. przeprowadzono separację gruntów. Zabudowa wsi ze zwartej zmieniła się w rozproszoną, z domami ulokowanymi nieregularnie, na przesmyku po obu stronach rzeczki, płynącej od jeziora Kiersztanowskiego do jeziora Juno.

We wsi istniała żwirownia, działała też reaktywowana w latach 30. XX wieku spółka wodnomelioracyjna.

Kiersztanowo - zdjęcie
+ 23 zdjęć
ReklamaA1 - Sunport, keje czarterowe
ReklamaA2 - Port u Faryja