KietliceKietlice

Miejscowość na szlaku WJM
39 0 3803
Noclegi Noclegi Sklep spożywczy Sklep spożywczy Gastronomia Gastronomia

Niewielka wieś nad Mamrami, która w przeszłości była folwarkiem pałacu w Sztynorcie (z Kietlic do Sztynortu jest ok. 4 km). W Kietlicach działa stanica wodna, która w tradycyjnym mazurskim gospodarstwie oferuje blisko 30 pokoi, port, pole namiotowe i camping. 

Warto zobaczyć Stanicę ponieważ reprezentuje ona klasyczne mazurskie gospodarstwo: budynki ulokowane są tak, by tworzyły podkowę. W szczycie jest chałupa, po lewej obora, po prawej stodoła (warto ją zobaczyć, by przekonać się, że do jej budowy nie użyto gwoździ!). Latem w stodole działa bar. Budynki zbudowane są z pruskiego muru, a konstrukcję wiążą drewniane kliny i sworznie.

Kietlicka kuchnia słynie ze znakomitych pierogów, świeżych ryb prosto z jeziora i najlepszego na Mazurach prosiaka nadziewanego kaszą. Żeglarze chętnie odwiedzają to miejsce. Przystań na czterdzieści jachtów kusi nie tylko zapleczem sanitarnym na wysokim poziomie, ale także rozśpiewaną atmosferą baru w "Stodole". Sezon żeglarski rozpoczynają w początku maja regaty, zaliczane do Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. W sezonie działa tu tawerna, w której odbywają się koncerty szantowe.

Folwark w Kietlicach w czasach Prus Wschodnich służył głównie do hodowli koni pociągowych (zachował się budynek stajni). Produkowano tu też wyroby garncarskie. 

Kietlice - zdjęcie
+ 43 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe