KietliceKietlice

Miejscowość na szlaku WJM
39 0 5130
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Niewielka wieś nad Mamrami, która w przeszłości była folwarkiem pałacu w Sztynorcie (z Kietlic do Sztynortu jest ok. 4 km). W Kietlicach działa stanica wodna, która w tradycyjnym mazurskim gospodarstwie oferuje blisko 30 pokoi, port, pole namiotowe i camping. 

Warto zobaczyć Stanicę ponieważ reprezentuje ona klasyczne mazurskie gospodarstwo: budynki ulokowane są tak, by tworzyły podkowę. W szczycie jest chałupa, po lewej obora, po prawej stodoła (warto ją zobaczyć, by przekonać się, że do jej budowy nie użyto gwoździ!). Latem w stodole działa bar. Budynki zbudowane są z pruskiego muru, a konstrukcję wiążą drewniane kliny i sworznie.

Kietlicka kuchnia słynie ze znakomitych pierogów, świeżych ryb prosto z jeziora i najlepszego na Mazurach prosiaka nadziewanego kaszą. Żeglarze chętnie odwiedzają to miejsce. Przystań na czterdzieści jachtów kusi nie tylko zapleczem sanitarnym na wysokim poziomie, ale także rozśpiewaną atmosferą baru w "Stodole". Sezon żeglarski rozpoczynają w początku maja regaty, zaliczane do Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. W sezonie działa tu tawerna, w której odbywają się koncerty szantowe.

Folwark w Kietlicach w czasach Prus Wschodnich służył głównie do hodowli koni pociągowych (zachował się budynek stajni). Produkowano tu też wyroby garncarskie. 

Kietlice - zdjęcie
+ 43 zdjęć
ReklamaTSA
ReklamaA2 - Odysseya Yachts