KirsajtyKirsajty

Miejscowość na szlaku WJM
3 0 3686
Noclegi Noclegi Czartery Czartery SztynortSklep spożywczy Sklep spożywczy SztynortGastronomia Gastronomia

Maleńka wieś leżąca na półwyspie rozdzielającym jezioro Dargin i jezioro Kirsajty. Działa tu gospodarstwo agroturystyczne oferujące m.in. miejsce na ognisko i grilla, własny pomost i możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego. Przy pomostach można zacumować, miedzy pomstami znajduje się mała plaża. 

Kirsajty są cichą, spokojną wsią, która leży w bezpośrednim sąsiedztwie Sztynortu, kultowego (do pewnego momentu) portu na Mazurach. Sztynort to też miejsce wyjątkowe pod względem historycznym – przez stulecia w tutejszym pałacu mieszkał jeden z najbardziej znamienitych wschodniopruskich rodów – von Lehndorff. Ostatni dziedzic sztynorckiego pałacu, Henrich von Lehndorff brał aktywny udział w zamachu na Hitlera, do którego doszło 20 lipca 1944  roku w Wilczym Szańcu (został za to stracony). Jedna z córek Henricha to top modelka z lat 60. XX w. – Verushka. Zarówno ona, jak i jej siostry zabiegają o pieniądze na remont niszczejącego pałacu (nie można go zwiedzać).

Aby z Kirsajt dojść/dojechać do Sztynortu trzeba pokonać most Sztynorcki – długi na 128 m, z którego rozlega się imponujący widok na jezioro Mamry i jezioro Dargin. To idealne miejsce na zrobienie wyjątkowo udanych zdjęć.

W okolicy Kirsajt jest wiele ścieżek rowerowych i spacerowych.

Kirsajty - zdjęcie
+ 20 zdjęć
ReklamaA1 - Sylwester Stranda
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe