KirsajtyKirsajty

Miejscowość na szlaku WJM
3 0 4812
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery SztynortSklep spożywczy Sklep spożywczy SztynortMarket / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Maleńka wieś leżąca na półwyspie rozdzielającym jezioro Dargin i jezioro Kirsajty. Działa tu gospodarstwo agroturystyczne oferujące m.in. miejsce na ognisko i grilla, własny pomost i możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego. Przy pomostach można zacumować, miedzy pomstami znajduje się mała plaża. 

Kirsajty są cichą, spokojną wsią, która leży w bezpośrednim sąsiedztwie Sztynortu, kultowego (do pewnego momentu) portu na Mazurach. Sztynort to też miejsce wyjątkowe pod względem historycznym – przez stulecia w tutejszym pałacu mieszkał jeden z najbardziej znamienitych wschodniopruskich rodów – von Lehndorff. Ostatni dziedzic sztynorckiego pałacu, Henrich von Lehndorff brał aktywny udział w zamachu na Hitlera, do którego doszło 20 lipca 1944  roku w Wilczym Szańcu (został za to stracony). Jedna z córek Henricha to top modelka z lat 60. XX w. – Verushka. Zarówno ona, jak i jej siostry zabiegają o pieniądze na remont niszczejącego pałacu (nie można go zwiedzać).

Aby z Kirsajt dojść/dojechać do Sztynortu trzeba pokonać most Sztynorcki – długi na 128 m, z którego rozlega się imponujący widok na jezioro Mamry i jezioro Dargin. To idealne miejsce na zrobienie wyjątkowo udanych zdjęć.

W okolicy Kirsajt jest wiele ścieżek rowerowych i spacerowych.

Kirsajty - zdjęcie
+ 20 zdjęć
ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka