Kolonia RybackaKolonia Rybacka

Miejscowość na szlaku WJM
0 1 3128
Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa OgonkiSklep spożywczy Sklep spożywczy Gastronomia Gastronomia

Kolonia Rybacka to wieś leżąca nad jeziorem Święcajty przy trasie Giżycko – Węgorzewo (do Węgorzewa jest stąd 4 km). To obowiązkowy punkt wyprawy dla miłośników historii. W okolicy mają do zwiedzenia bunkier w Ogonkach, a w odległym o 4 km Pozezdrzu można zobaczyć bunkry kwatery dowódcy SS Henricha Himmlera. 

Z miejscowością wiążę się również miejscowa legenda - o sprytnej babcie Konopkowej, która w zamian za swą duszę kazała się latem ciągać diabłu sankami.

Przy wjeździe do Węgorzewa, w bezpośrednim sąsiedztwie Kolonii Rybackiej, znajduje się Pomnik ku czci żołnierzy radzieckich poległych na Mazurach w 1945 roku. Pochowano tu 318 w znacznej większości bezimiennych żołnierzy, których szczątki zwożono w to miejsce  do lat 50. XX w. z Węgorzewa i sąsiednich miejscowości (ekshumowano szczątki z mniej licznych grobów). Pomnik i cmentarz czerwonoarmistów znajduje się na Górze Konopki.  

Jest tu piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do wody. We wsi można wynająć domki i pokoje w gospodarstwach agroturystycznych. W najbliższej okolicy działa wypożyczalnia sprzętu wodnego, która oferuje m.in. kajaki i rowery wodne, jachty Orion i Bez 2 oraz rowery turystyczne. W sąsiednich Ogonkach działa kilka knajp i sklep. 

Kolonia Rybacka - zdjęcie
+ 6 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Ruciane Park