Kolonia RybackaKolonia Rybacka

Miejscowość na szlaku WJM
0 1 5069
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa OgonkiCzartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Kolonia Rybacka to wieś leżąca nad jeziorem Święcajty przy trasie Giżycko – Węgorzewo (do Węgorzewa jest stąd 4 km). To obowiązkowy punkt wyprawy dla miłośników historii. W okolicy mają do zwiedzenia bunkier w Ogonkach, a w odległym o 4 km Pozezdrzu można zobaczyć bunkry kwatery dowódcy SS Henricha Himmlera. 

Z miejscowością wiążę się również miejscowa legenda - o sprytnej babcie Konopkowej, która w zamian za swą duszę kazała się latem ciągać diabłu sankami.

Przy wjeździe do Węgorzewa, w bezpośrednim sąsiedztwie Kolonii Rybackiej, znajduje się Pomnik ku czci żołnierzy radzieckich poległych na Mazurach w 1945 roku. Pochowano tu 318 w znacznej większości bezimiennych żołnierzy, których szczątki zwożono w to miejsce  do lat 50. XX w. z Węgorzewa i sąsiednich miejscowości (ekshumowano szczątki z mniej licznych grobów). Pomnik i cmentarz czerwonoarmistów znajduje się na Górze Konopki.  

Jest tu piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do wody. We wsi można wynająć domki i pokoje w gospodarstwach agroturystycznych. W najbliższej okolicy działa wypożyczalnia sprzętu wodnego, która oferuje m.in. kajaki i rowery wodne, jachty Orion i Bez 2 oraz rowery turystyczne. W sąsiednich Ogonkach działa kilka knajp i sklep. 

Kolonia Rybacka - zdjęcie
+ 12 zdjęć
ReklamaA1 - Gertis
ReklamaA2 - Odysseya Yachts