KosewoKosewo

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 2854
Noclegi Noclegi Sklep spożywczy Sklep spożywczy

Kosewo to wieś w gminie Mrągowo. Miejscowość letniskowa położona pomiędzy trzema jeziorami: Probarskim, Kuc i Juksty. Kosewo położone jest przy drodze krajowej nr 16 oraz linii kolejowej Olsztyn – Ełk. Kosewo leży 10 kilometrów od Mrągowa oraz 16 od Mikołajek.

Kosewo jest atrakcyjne dla turystów dzięki swojemu położeniu blisko Mrągowa i Mikołajek. Dla turystów zostało przygotowanych 160 kilometrów ścieżek rowerowo-pieszych. Ścieżki te dostosowane są do regulaminu imprez IVV (niem. Internationaler Volkssportverband).

Zimą natomiast można korzystać z uroków białego szaleństwa na stoku narciarskim znajdującym się na Górze Czterech Wiatrów. Stok ten oddalony jest o 7 kilometrów od Kosewa w stronę Mrągowa. W miejscowości znajduje się 5 pensjonatów, dwa pola kempingowe oraz kilka gospodarstw agroturystycznych i kwater prywatnych do wynajęcia.

Kosewo oraz przyległe Kosewo Górne to dwie miejscowości charakteryzujące się nieskazitelnie czystymi jeziorami i przyrodą. Jest to teren Mazurskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny, więc nie może być inaczej. Miejscowości charakteryzują się rozbudowaną baza noclegową, bliskością Mrągowa i Mikołajek oraz wyjątkową atrakcją przyrodniczą - Fermą jeleniowatych.

Ferma jeleniowatych w Kosewie Górnym działa od początku maja do końca sierpnia i jest wyjątkowym miejscem na mapie atrakcji Warmii i Mazur. Na Fermie, w warunkach niemal naturalnych, na ogromnych pastwiskach żyją jeleniowate.

Zabudowa wsi ukształtowała się w formie nieregularnego skupiska zagród chłopskich przy jeziorze Probarskim, jako centralna część wsi. W latach 1887-1889 zbudowano wiodącą przez Kosewo szosę do Baranowa i Mikołajek, a w 1911 r. przekazano do użytku przystanek kolejowy linii Mrągowo – Orzysz, zlokalizowany na przesmyku między jeziorami Juksty i Probarskim. W 1913 r. zbudowano szosę dojazdową Kosewo – Probark – Bronikowo.

Kosewo - zdjęcie
+ 31 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe