KosewoKosewo

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 8041
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Kosewo to wieś w gminie Mrągowo. Miejscowość letniskowa położona pomiędzy trzema jeziorami: Probarskim, Kuc i Juksty. Kosewo położone jest przy drodze krajowej nr 16 oraz linii kolejowej Olsztyn – Ełk. Kosewo leży 10 kilometrów od Mrągowa oraz 16 od Mikołajek.

Kosewo jest atrakcyjne dla turystów dzięki swojemu położeniu blisko Mrągowa i Mikołajek. Dla turystów zostało przygotowanych 160 kilometrów ścieżek rowerowo-pieszych. Ścieżki te dostosowane są do regulaminu imprez IVV (niem. Internationaler Volkssportverband).

Zimą natomiast można korzystać z uroków białego szaleństwa na stoku narciarskim znajdującym się na Górze Czterech Wiatrów. Stok ten oddalony jest o 7 kilometrów od Kosewa w stronę Mrągowa. W miejscowości znajduje się 5 pensjonatów, dwa pola kempingowe oraz kilka gospodarstw agroturystycznych i kwater prywatnych do wynajęcia.

Kosewo oraz przyległe Kosewo Górne to dwie miejscowości charakteryzujące się nieskazitelnie czystymi jeziorami i przyrodą. Jest to teren Mazurskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny, więc nie może być inaczej. Miejscowości charakteryzują się rozbudowaną baza noclegową, bliskością Mrągowa i Mikołajek oraz wyjątkową atrakcją przyrodniczą - Fermą jeleniowatych.

Ferma jeleniowatych w Kosewie Górnym działa od początku maja do końca sierpnia i jest wyjątkowym miejscem na mapie atrakcji Warmii i Mazur. Na Fermie, w warunkach niemal naturalnych, na ogromnych pastwiskach żyją jeleniowate.

Zabudowa wsi ukształtowała się w formie nieregularnego skupiska zagród chłopskich przy jeziorze Probarskim, jako centralna część wsi. W latach 1887-1889 zbudowano wiodącą przez Kosewo szosę do Baranowa i Mikołajek, a w 1911 r. przekazano do użytku przystanek kolejowy linii Mrągowo – Orzysz, zlokalizowany na przesmyku między jeziorami Juksty i Probarskim. W 1913 r. zbudowano szosę dojazdową Kosewo – Probark – Bronikowo.

Kosewo - zdjęcie
+ 31 zdjęć
ReklamaA1 - Odysseya Yachts
ReklamaA2 - system czarterów