KretowinyKretowiny

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 3130
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Czartery Czartery Gastronomia Gastronomia

Kretowiny to malownicza miejscowość wypoczynkowa pośród pól, łąk i lasów. Nieskażone cywilizacją środowisko naturalne na każdym kroku ukazuje perełki przyrody. Lasy pełne zwierzyny i grzybów oraz jezioro Narie, czynią z tego terenu wymarzone miejsce do spędzenia wolnego czasu i wypoczynku.

Na półwyspie kretowińskim znajdują się siedziby licznych ośrodków turystycznych, hoteli i kempingu. Funkcjonują tu również wypożyczalnie sprzętu wodnego, baza nurkowa, szkoła windsurfingu.

Okolice zamieszkane były już w epoce żelaza. Znaleziono tu także pozostałości po dawnej osadzie obronnej Prusów. Warownia miała być zlokalizowana na wysokim wzgórzu, w północnej części półwyspu. Wieś wzmiankowana w dokumentach z roku 1448, jako wieś pruska na 12 włókach. Pierwotna nazwa wsi brzmiała Pelisten.

Kretowiny znane są turystom. Znajduje się tu plaża, molo, boisko do gry w siatkówkę, duży plac zabaw dla dzieci z atrakcjami, windsurfing, baza nurkowa. Mamy tu również ścieżki rowerowe, i piękną promenadę wzdłuż jeziora Narie. Przy akwenie są trzy przystanie gdzie można wypożyczyć łódkę, rower wodny lub kajak, quady. Znajdziemy też restauracje, smażalnie ryb, cukiernię i sklepy spożywcze.

Kretowiny leżą nad jeziorem Narie, jednym z najpiękniejszych i największych jezior w regionie. O jego atrakcyjności decyduje głównie wyjątkowo bogata linia brzegowa (jezioro ma aż 19 wysp) oraz bardzo dobra przejrzystość wody (do 5. metrów). Są więc atrakcyjne nie tylko dla miłośników carawaningu i wędkarzy, ale również dla nurków, którzy w Nariach mogą schodzić pod wodę na głębokość 44 metrów.

Kretowiny są też dobrym punktem wypadowym dla miłośników wędrówek. Duże zalesienie okolicy, silne zróżnicowanie rzeźby terenu sprzyjają wycieczkom w siodle i na rowerze. Turyści często traktują Kretowiny jako miejsce noclegowe i wypadowe do zwiedzania dalszych okolic. Z Kretowin blisko jest do największych atrakcji turystycznych regionu. 20 km od Kretowin znajduje się Kanał Elbląski, a w promieniu 50 km pola Grunwaldu, zamki we Fromborku i Lidzbarku Warmińskim oraz dwa największe miasta regionu: Elbląg i Olsztyn.

Podstawowym argumentem mającym zachęcić turystów do odwiedzenia Kretowin od lat pozostaje jednak spokój. Jezioro Narie od kilkudziesięciu lat objęte jest strefą ciszy.

Kretowiny - zdjęcie
+ 36 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Inne w okolicy

ReklamaA2 - system czarterów