KruklinKruklin

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 1876
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Malownicza wieś położona nad jeziorem o tej samej nazwie. Zlokalizowana jest w powiecie giżyckim. To idealne miejsce dla osób, które chcą w spokoju wypocząć na łonie pięknej, mazurskiej przyrody.

Idealna dla wypoczynku wieś Kruklin położona jest między trzema jeziorami – Kruklin, Niegocin i jeziorem Wydmińskim.  Całkiem niedaleko stąd również do Giżycka.Wieś została założona przed 1552 rokiem. Na podstawie zapisów z ksiąg rachunkowych powiatu giżyckiego z 1625 roku wynika, że na tych terenach mieszkali tylko Polacy. Szkoła powstała tu w 1743 roku.

Na cmentarzu ewangelickim pochowanych jest 19 rosyjskich żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. Na prawosławnym oryginalnym krzyżu umieszczona jest nowa tablica z napisem w trzech językach: Zbiorowa mogiła 19 żołnierzy rosyjskich poległych w czasie I wojny światowej. Cmentarz znajduje się około 500 metrów na wschód od Kruklina, przy drodze do Sucholasek i Żywek.

Wieś położona jest nad jeziorem Kruklin – ten mazurski akwen jest jednym z bardziej malowniczych zbiorników wodnych w tym regionie Mazur. Nieregularny kształt z wieloma zatokami i półwyspami, a także ukryte pomiędzy gęstymi trzcinowymi płyciznami wcięcia dają schronienie wielu gatunkom ryb.Pięć sporych wysp rozmieszczonych na jeziorze to ostoje wielu rzadkich gatunków ptaków, które warto zobaczyć.

W północnej części akwenu znajduje się wiele pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych z licznymi pomostami, daleko wychodzącymi w wodę oraz plażami.

Kruklin - zdjęcie
+ 10 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Nowy Harsz