KruklinKruklin

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 870
Sklep spożywczy Sklep spożywczy

Malownicza wieś położona nad jeziorem o tej samej nazwie. Zlokalizowana jest w powiecie giżyckim. To idealne miejsce dla osób, które chcą w spokoju wypocząć na łonie pięknej, mazurskiej przyrody.

Idealna dla wypoczynku wieś Kruklin położona jest między trzema jeziorami – Kruklin, Niegocin i jeziorem Wydmińskim.  Całkiem niedaleko stąd również do Giżycka.Wieś została założona przed 1552 rokiem. Na podstawie zapisów z ksiąg rachunkowych powiatu giżyckiego z 1625 roku wynika, że na tych terenach mieszkali tylko Polacy. Szkoła powstała tu w 1743 roku.

Na cmentarzu ewangelickim pochowanych jest 19 rosyjskich żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. Na prawosławnym oryginalnym krzyżu umieszczona jest nowa tablica z napisem w trzech językach: Zbiorowa mogiła 19 żołnierzy rosyjskich poległych w czasie I wojny światowej. Cmentarz znajduje się około 500 metrów na wschód od Kruklina, przy drodze do Sucholasek i Żywek.

Wieś położona jest nad jeziorem Kruklin – ten mazurski akwen jest jednym z bardziej malowniczych zbiorników wodnych w tym regionie Mazur. Nieregularny kształt z wieloma zatokami i półwyspami, a także ukryte pomiędzy gęstymi trzcinowymi płyciznami wcięcia dają schronienie wielu gatunkom ryb.Pięć sporych wysp rozmieszczonych na jeziorze to ostoje wielu rzadkich gatunków ptaków, które warto zobaczyć.

W północnej części akwenu znajduje się wiele pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych z licznymi pomostami, daleko wychodzącymi w wodę oraz plażami.

Kruklin - zdjęcie
+ 10 zdjęć
ReklamaA1 - Port u Faryja
ReklamaA2 - Ruciane Park 2022