KrzyżeKrzyże

Miejscowość na szlaku WJM
18 0 25801
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Wieś nad jeziorem Nidzkim w Puszczy Piskiej. Miejsce-legenda. Przez lata odpoczywali tu i pomieszkiwali czołowi artyści polscy (nie mylić z celebrytami!), wielu z nich do dziś ma tu swoje domy. Złośliwi twierdzą, że w Krzyżach więcej jest mieszkańców przyjezdnych, niż takich, którzy spędzają tu cały rok. Są też i tacy, którzy żyją na dwa domy – ten w Krzyżach, i ten gdzieś w dużym mieście. 

„Senne Krzyże są sposobem na życie” – mawiał malarz Andrzej Strumiłło, który zamieszkał tu już w 1953 roku. Trudno zliczyć ile wierszy, piosenek, obrazów, książek i innych dzieł artystycznych powstało – i wciąż powstaje - w Krzyżach. 

Krzyże na turystyczny sukces „skazały się” jeszcze przed wojną, gdy Mazur Otton Lipka otworzył we wsi gospodę, w której można było wynająć pokój na nocleg. Przed wojną w Krzyżach działo też kilka sklepów, klub sportowy, chór, grupa taneczna i orkiestra puzonistów. Klimat artystyczny w tej wsi nigdy nie zaginął – tę małą, acz szalenie malowniczą wieś w swoich powieściach opisał m.in. Igor Newerly. Agnieszka Osiecka pisząc „Na całych jeziorach ty” miała na myśli zapewne właśnie Krzyże, które regularnie odwiedzała i szczerze kochała. Podobnie jak wielu artystów Osiecka zatrzymywała się w Krzyżach na najsłynniejszej w latach 60. XX w. kwaterze nazywanej przez przyjezdnych „u babci Augusty”. Babcia Augusta była Mazurką, nazywała się Augusta Kwiatkowska. Kwaterowała u niej też m.in. Barbara Wrzesińska, Olga Lipińska, Krystyna Sienkiewicz. Wśród artystów, którzy bywali  w Krzyżach można wymienić też Andrzeja Wajdę, Daniela Olbrychskiego, Marylę Rodowicz, Edwarda Stachurę, czy Seweryna Krajewskiego. Wszyscy oni pytani o Krzyże zawsze zgodnie mówili, że to magiczne i pełne uroku miejsce. Wielu uważa tak do dziś, choć nie brak i opinii, że spokojna, malownicza wieś w ostatnich latach się skomercjalizowała. 

Warto się samemu przekonać, czy klimat artystycznych Krzyży nam pasuje, czy nie. Dziś działa tu bar, pole namiotowe i duży ośrodek wypoczynkowy (ulokowany 300 metrów od jeziora), który oferuje blisko 250 miejsc noclegowych, nad jeziorem ma swoją przystań i wypożyczalnię sprzętu wodnego oraz czarter jachtów, na terenie ośrodka można rozbić namiot. Latem w Krzyżach w polowej kaplicy wśród drzew odprawiane są nabożeństwa.

Krzyże - zdjęcie
+ 38 zdjęć
ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina
ReklamaA2 - Sailing Machine