ŁuknajnoŁuknajno

Miejscowość na szlaku WJM
2 0 4529
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Miejscowość atrakcyjnie położona na przesmyku dwóch jezior Łuknajno i Śniardwy. Historia tego miejsca zaczyna się od powstania karczmy z przewozem, która została zniszczona przez Tatarów w 1656 r. Odbudowana ponownie w 1686 r. Ciekawostką jest to, że Łuknajno w czasie I wojny światowej zostało zniszczone i ponownie odbudowane.

Miejscowość znajduje się tuż przy jeziorze Łuknajno. Łuknajno to jedna z najważniejszych ostoi ptactwa wodnego. Ochroną prawną objęto je już w 1937 roku, później stopniowo ją rozszerzano – w 1976 roku ustanowiono tu rezerwat biosfery i wpisano na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Ze względu na ochronę rezerwatową jezioro Łuknajno nie jest dostępne dla żeglarzy i wędkarzy. Można je jednak zobaczyć od strony lądu korzystając z oznaczonej ścieżki przyrodniczej (8 km) lub trasy rowerowej (11 km). Biegnie po południowo - zachodniej stronie jeziora.

Turyści mogą również skorzystać z wieży widokowej znajdującej się przy jeziorze Łuknajno.

Warto również zobaczyć dwór w Łuknajnie. Wybudowany został w pierwszej połowie XIX wieku. Jest to budowla parterowa z ryzalitem na elewacji wzdłużnej i drugim na elewacji bocznej od strony podwórza. Dwór nakryty jest dachem naczółkowym. Podwórze jest w kształcie czworoboku wyznaczonego przez budynki gospodarcze. Obiekt znajduje się pod zarządem Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Noclegi turystom zapewniają dwa gospodarstwa agroturystyczne.

Łuknajno - zdjęcie
+ 14 zdjęć
ReklamaA1 - Gertis
ReklamaA2 - Sailing Machine