ŁuknajnoŁuknajno

Miejscowość na szlaku WJM
2 0 2595
Noclegi Noclegi Gastronomia Gastronomia

Miejscowość atrakcyjnie położona na przesmyku dwóch jezior Łuknajno i Śniardwy. Historia tego miejsca zaczyna się od powstania karczmy z przewozem, która została zniszczona przez Tatarów w 1656 r. Odbudowana ponownie w 1686 r. Ciekawostką jest to, że Łuknajno w czasie I wojny światowej zostało zniszczone i ponownie odbudowane.

Miejscowość znajduje się tuż przy jeziorze Łuknajno. Łuknajno to jedna z najważniejszych ostoi ptactwa wodnego. Ochroną prawną objęto je już w 1937 roku, później stopniowo ją rozszerzano – w 1976 roku ustanowiono tu rezerwat biosfery i wpisano na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Ze względu na ochronę rezerwatową jezioro Łuknajno nie jest dostępne dla żeglarzy i wędkarzy. Można je jednak zobaczyć od strony lądu korzystając z oznaczonej ścieżki przyrodniczej (8 km) lub trasy rowerowej (11 km). Biegnie po południowo - zachodniej stronie jeziora.

Turyści mogą również skorzystać z wieży widokowej znajdującej się przy jeziorze Łuknajno.

Warto również zobaczyć dwór w Łuknajnie. Wybudowany został w pierwszej połowie XIX wieku. Jest to budowla parterowa z ryzalitem na elewacji wzdłużnej i drugim na elewacji bocznej od strony podwórza. Dwór nakryty jest dachem naczółkowym. Podwórze jest w kształcie czworoboku wyznaczonego przez budynki gospodarcze. Obiekt znajduje się pod zarządem Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Noclegi turystom zapewniają dwa gospodarstwa agroturystyczne.

Łuknajno - zdjęcie
+ 14 zdjęć
Reklama
ReklamaA2 - Inwestycja Nove Rydzewo