ŁupkiŁupki

Miejscowość na szlaku WJM
4 0 5619
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Łupki są atrakcyjnie położone, nad brzegiem jeziora Roś, w odległości zaledwie 4 km od Pisza. Miejscowość z pewnością docenią amatorzy spokojnego wypoczynku na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku i tłumów turystów. Wioskę można odwiedzić podczas wycieczki rowerowej trasą: Łąki Pisowodzkie. Atrakcyjnie położona w pobliżu Puszczy Piskiej zachęca do wolnych, spokojnych spacerów na łonie urokliwej przyrody.

Historyczna dla Mazur wieś, która powstała w 1483 r. Z historycznych źródeł wiadomo, że została spalona przez Tatarów podczas „Potopu Szwedzkiego”. Prawdopodobnie we wsi stała szubienica, na której wieszano złoczyńców.

Jeśli już znajdziemy się w tej urokliwej mazurskiej miejscowości, to warto zwrócić uwagę na dwór z połowy XVIII w., przebudowany i rozbudowany na przełomie XIX i XX wieku. Po przeprowadzonym remoncie w związku z pożarem w latach dziewięćdziesiątych XX w. obiekt przeznaczony został na ośrodek szkolno-wychowawczy dla niepełnosprawnej intelektualnie młodzieży.

Przy dworze znajduje się urokliwy i również zabytkowy park. Noclegi możliwe są w gospodarstwach agroturystycznych oraz w ośrodku wczasowym w Łupkach.

Łupki - zdjęcie
+ 14 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka