ŁupkiŁupki

Miejscowość na szlaku WJM
4 0 4145
Noclegi Noclegi Sklep spożywczy Sklep spożywczy Gastronomia Gastronomia

Łupki są atrakcyjnie położone, nad brzegiem jeziora Roś, w odległości zaledwie 4 km od Pisza. Miejscowość z pewnością docenią amatorzy spokojnego wypoczynku na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku i tłumów turystów. Wioskę można odwiedzić podczas wycieczki rowerowej trasą: Łąki Pisowodzkie. Atrakcyjnie położona w pobliżu Puszczy Piskiej zachęca do wolnych, spokojnych spacerów na łonie urokliwej przyrody.

Historyczna dla Mazur wieś, która powstała w 1483 r. Z historycznych źródeł wiadomo, że została spalona przez Tatarów podczas „Potopu Szwedzkiego”. Prawdopodobnie we wsi stała szubienica, na której wieszano złoczyńców.

Jeśli już znajdziemy się w tej urokliwej mazurskiej miejscowości, to warto zwrócić uwagę na dwór z połowy XVIII w., przebudowany i rozbudowany na przełomie XIX i XX wieku. Po przeprowadzonym remoncie w związku z pożarem w latach dziewięćdziesiątych XX w. obiekt przeznaczony został na ośrodek szkolno-wychowawczy dla niepełnosprawnej intelektualnie młodzieży.

Przy dworze znajduje się urokliwy i również zabytkowy park. Noclegi możliwe są w gospodarstwach agroturystycznych oraz w ośrodku wczasowym w Łupkach.

Łupki - zdjęcie
+ 14 zdjęć
ReklamaA1 - Sylwester Stranda
ReklamaA2 - Ruciane Park