MaradkiMaradki

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 526
Noclegi Noclegi

Miejscowość leży nad Jeziorem Lampackim oraz Pikłano, w odległości ok 5 km na południe od Sorkwit, w połowie drogi między Mrągowem a Biskupcem. We wsi dobrze rozwinęły się usługi turystyczne. Znajdują się tutaj hotele, pensjonaty, ośrodek wypoczynkowy.

Wieś powstała na dobrach wildenowskich. Rycerz Filip Wildenaw w 1391 r. nadał Lubanowi 40 włók na prawie chełmińskim między jeziorem Piłakno i Lampackim. Luban musiał świadczyć dwie służby wojskowe oraz dziesięcinę w naturze na rzecz kościoła w Rybnie.

W 1740 r. założono szkołę, a w 1818 r. wykładał w niej Jędrys Skrodzki. W 1785 r. była to wieś majoracka i należała do domeny w Rybnie. Pod koniec XIX w. wieś zajmowała 2946 mórg. W XX w. we wsi istniały dwa wiatraki. W XX w. miejscowość miała charakter czysto polski. Zabudowa wsi przyjęła kształt krzywej ulicówki.

Przez wieś przebiega szlak im. Melchiora Wańkowicza: Sorkwity – Jezioro Lampackie – Maradki – Jezioro Piłakno – Jezioro Borówko – Bieńki – Gant – Krawno – Babięta – Jezioro Zyzdrój – Spychowo – Jezioro Kierwik – Jezioro Uplik – Zgon – Rezerwat Sosna Królewska.

Maradki - zdjęcie
+ 19 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Ruciane Park