MrówkiMrówki

Miejscowość na szlaku WJM
12 0 9004
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Rybical 5 kmMarket / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Mała wieś nad jeziorem Ryńskim w gminie Ryn (do Rynu jest stąd 7 km, do Mikołajek 22 km). Najbliższy sklep jest w Rybicalu (5 km). Obok wsi jest jeszcze malutkie jezioro Skonał, które w latach 50. i 60. XX intensywnie badała Stacja Hydrologiczna Polskiej Akademii Nauk z Mikołajek. Stwierdzono występowanie w tym jeziorze wielu gatunków chruścików. 

W Mrówkach działa gospodarstwo agroturystyczne, które mieści się w dawnym budynku pracowników leśnych. Dom można wynająć przez cały rok, do dyspozycji gości jest m.in. mały pomost, w domu kominek. Zarówno Mrówki jak i okoliczne lasy to idealne miejsce do spacerów i wypraw rowerowych.

Jedna z najstarszych wsi tego regionu. Wieś powstała w ramach kolonizacji państwa zakonu krzyżackiego. W 1431 roku prokurator rastemborski Jan von Babenhausen nadał przywilej niejakiemu Andrzejowi w uznaniu jego wiernej służby. Na jego mocy Andrzej otrzymał 15 łanów w Mrówkach na prawie chełmińskim z obowiązkiem wystawienia jednej służby zbrojnej.
 

Mrówki - zdjęcie
+ 6 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Odysseya Yachts