MuntowoMuntowo

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 1820
Noclegi Noclegi Sklep spożywczy Sklep spożywczy

Muntowo to miejscowość położona w powiecie mrągowskim, w gminie Mrągowo. Nazwa miejscowości pochodzenia pruskiego od imienia Monte. We wsi znajdują się dwa duże głazy narzutowe tzw. „Bliźniaki”. Miejscowość malowniczo położona nad jeziorem Juksty, w odległości zaledwie ok. 5 km od Mrągowa przy drodze krajowej nr 59. Noclegi możliwe są w gospodarstwach agroturystycznych. Niedaleko mamy stąd do innych mazurskich akwenów: Czos i Juno. 

Muntowo to miejsce historyczne. Wieś wzmiankowana była już w dokumentach w 1422 r. W 1536 r. we wsi mieszkali zarówno Polacy, jak i Niemcy. W 1838 r. wieś podzielono na Stare Muntowo, Nowe Muntowo i Małe Muntowo (dwór).

W 1907 r. wymieniony jest majątek ziemski i określany jako „Stare Muntowo nr 1". Majątek ten, liczący 198,81 ha wraz z folwarkiem Muntowska Góra (Muntowenberg), położony był w obrębie obszaru wiejskiego. Właścicielem był Otto Neubacher. Folwark specjalizował się w hodowli bydła. W późniejszym czasie właścicielem majątku był niejaki Hoenig.

Dużą atrakcją jest bliskie sąsiedztwo jeziora Juksty.

Ten zbiornik wodny z pewnością docenią osoby szukające ciszy i spokoju. Jedynie w południowej części jeziora, przy miejscowości Kosewo jest spory ruch turystyczny. Pozostałe części akwenu są praktycznie dziewicze, można więc spokojnie odpocząć na łonie natury. Średnia głębokość jeziora wynosi 8 m, natomiast głębokość maksymalna to 38,6 m i znajduje się na wysokości miejscowości Zawada. Juksty jest zbiornikiem obficie zarośniętym przez oczerety z trzciną i pałką, bogatsze w części północnej i w głęboko wciętych zatokach. Roślinność zanurzona z przewagą ramienic i rdestnicy bardzo obfita, szczególnie w północnej części jeziora i u brzegów wschodnich. Wody jeziora zaliczają się do II klasy czystości.

Akwen Pojezierza Mrągowskiego posiada bardzo dobre warunki do wędkowania, dlatego też wszyscy miłośnicy łowienia ryb nie będą się nudzić. Jezioro Juksty jest typu sielawowego a w jego wodach siedlisko życia mają liczne gatunki ryb takie jak: sandacze, leszcze, płotki oraz liny.

Ciężko tu jednak wynająć łódź, warto przyjechać ze swoją. Z wodowaniem również może być problem ze względu na zarośnięte i strome brzegi jeziora.

Muntowo - zdjęcie
+ 6 zdjęć
ReklamaA1 - Sylwester Stranda
ReklamaA2 - Ruciane Park