OdojeOdoje

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 1612

Odoje to wieś mazurska zlokalizowana w gminie Orzysz. Przez miejscowość przebiega linia kolejowa nr 223, odcinek Orzysz – Ełk. Znajduje się tu dworzec kolejowy, jednak linia obecnie zamknięta dla ruchu pasażerskiego. To pięknie położona mazurska miejscowość, niedaleko miasta Orzysz i akwenu o takiej samej nazwie.

Ta mazurska wieś ma ciekawą historię. Komtur ryński Rudolf von Tippelskirchen nadał Mikołajowi Odojowi (Nickolai Odoi) do zasiedlenia 66 łanów. Dane krzyżackie z 1517 roku wykazują w Odojach dwie karczmy, potwierdziły to również dokumenty z 1540 roku. W Odojach mieszkali w tym czasie sami Polacy. W październiku 1656 Tatarzy uprowadzili w jasyr 2 mężczyzn.

W 1710 roku, kiedy epidemia dżumy zdziesiątkowała okoliczną ludność w tym duchowieństwo z Orzysza, parafialne nabożeństwa ewangelickie odprawiano w stodole gospodarza Sokołowskiego. W 1735 roku założono szkołę.

Według danych z 1907 roku właścicielem 372 ha gruntów w Odojach był Gustav Gerlach. Na 1 sierpnia 1914 roku zaplanowano otwarcie linii kolejowej Orzysz - Ełk, przechodzącej przez Odoje, gdzie wybudowano dworzec kolejowy. I wojna światowa pokrzyżowała te plany. Po wyparciu Rosjan i wyremontowaniu szlaku, wiosną 1915 roku ruszyły pierwsze transporty wojskowe.

Zabytki

  • Dawny cmentarz ewangelicki, założony w połowie XIX w.
  • Zespół dworca kolejowego, zbudowany w drugiej dekadzie XX wieku, w skład którego wchodzą:
  • Dworzec kolejowy.
  • Budynek mieszkalno-gospodarczy.
  • Dwa budynki gospodarcze.
  • Dwa wiadukty kolejowe z początku XX wieku.

Odoje

Gmina Orzysz

Mapa google
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe