OkrągłeOkrągłe

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 2745
Noclegi Noclegi Sklep spożywczy Sklep spożywczy

Nad jeziorem Okrągłym na Mazurach znajduje się niewielka wieś w gminie Wydminy o tej samej nazwie – Okrągłe. Chociaż to niewielka wioska na Mazurach, znana jest turystom w Polsce za sprawą Ośrodka Mazurskiego „Okrągłe”. Zimą funkcjonuje tu wyciąg narciarski. Także latem ośrodek zapewnia wiele ciekawych atrakcji.

Znajduje się tu również Mazurskie Safari, gdzie na ponad 100 hektarowym, ogrodzonym terenie w półdzikich warunkach mieszkają zwierzęta leśne - m.in. dziki, muflony, daniele, jelenie europejskie i mandżurskie, krowy highland cattel, konie tarpany, strusie.

W niewielkiej odległości od wsi znajduje się jezioro  Skomack Mały, określane jest jako linowo-szczupakowe. Co oznacza, że jest atrakcyjnym miejscem dla wędkarzy. Brzegi ma wysokie i dość strome. Skomack Mały leży w otoczeniu pól i łąk. W okolicy jeziora znajduje się wiele gospodarstw agroturystycznych, w których można spędzić kilka dni w tym niezwykle urokliwym regionie Mazur.

Wieś Okrągłe została założona w 1495 roku przez braci: Jana, Piotra i Macieja na podstawie przywileju lokacyjnego wydanego przez komtura brandenburskiego. Podczas najazdu tatarskiego w 1656 roku niemalże wszyscy mieszkańcy wsi zostali wzięci w jasyr. Na dżumę w latach 1709–1710 zmarły 194 osoby.

ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe