OrzyszOrzysz

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 141
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Orzysz to niewielkie miasto na Mazurach, położone nad jeziorem o tej samej nazwie. Jest to miejsce o bogatej historii i kulturze, które oferuje wiele atrakcji turystycznych dla każdego.

Miasto ma bogatą historię, sięgającą XV wieku, kiedy to zostało założone jako wieś czynszowa przy szlaku handlowym. W 1725 roku otrzymało prawa miejskie od króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I. W XIX i XX wieku Orzysz stał się ważnym ośrodkiem wojskowym, gdzie powstał duży poligon i koszary.

W Orzyszu można podziwiać zabytki architektury i kultury. Miasto oferuje także atrakcje turystyczne i rekreacyjne, takie jak plaża nad jeziorem Orzysz, ścieżka rowerowa wokół jeziora czy Muzeum Wojskowości i Tradycji Orzyszańskich.

Orzysz jest również miejscem organizacji wielu imprez kulturalnych i sportowych, takich jak Dni Orzysza, Festiwal Kultury Mazurskiej czy Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
 

Co warto zobaczyć w Orzyszu?

  • Jezioro Orzysz - to malowniczy akwen o powierzchni ponad 1000 hektarów, na którym można uprawiać żeglarstwo, kajakarstwo, wędkarstwo lub po prostu podziwiać piękno przyrody. Na jeziorze znajdują się wyspy, m.in. Róża Wiatrów i Wyspa Miłości. Na brzegu jeziora można skorzystać z plaży miejskiej lub przystani żeglarskiej.
  • Muzeum Michała Kajki - to obiekt poświęcony życiu i twórczości tego znanego poety i działacza mazurskiego, autora "Pieśni Mazurskich". Muzeum mieści się we wsi Ogródek, niedaleko Orzysza, w starym budynku, który był wybudowany i przez pół wieku zamieszkiwany przez poetę. W muzeum można zobaczyć pamiątki związane z Kajką, jego rękopisy, fotografie, meble i przedmioty codziennego użytku.
  • Muzeum Wojska - to nowo otwarte muzeum, które prezentuje historię wojskowości na terenie Orzysza i okolic. W muzeum można zobaczyć eksponaty z różnych epok, od epoki kamienia i brązu, przez wojnę polsko-bolszewicką 1920 roku, II wojnę światową, aż po czasy współczesne. Są tu m.in. modele samolotów, pojazdów, uzbrojenia i umundurowania.
  • Cmentarz wojenny z I wojny światowej - to pięknie utrzymany cmentarz przy drodze Orzysz - Ełk. Składa się z części niemieckiej i alianckiej. W części alianckiej pochowani są żołnierze rosyjscy i francuscy oraz jeden żołnierz brytyjski. W części niemieckiej znajdują się groby żołnierzy niemieckich i austro-węgierskich. Na cmentarzu znajduje się również pomnik upamiętniający internowanych w Orzyszu obywateli polskich w 1920 roku.
  • Zabytki architektury - w Orzyszu można podziwiać kilka ciekawych budowli z różnych epok. Do najstarszych należy kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1913 roku, który jest przykładem eklektycznej architektury sakralnej. Innym kościołem wartym uwagi jest kościół garnizonowy pw. św. Kazimierza Królewicza z 1936 roku, który ma charakterystyczną wieżę z czerwonej cegły. Warto też zobaczyć kolejową wieżę ciśnień z 1900 roku oraz dworzec kolejowy z początku XX wieku.
Orzysz - zdjęcie
+ 75 zdjęć
ReklamaA1 - Przystań Nautica
ReklamaA2 - Odysseya Yachts